آیینه در آیینه ، تولید برق خورشیدی از پشت بام آستان حضرت شاهچراغ (ع)

خبرگزاری ایرنا :

اکنون در اقدامی شایسته و نیکو و با تفاهمی که بین مدیران عامل صنعت برق استان فارس با  تولیت حضرت احمدی و محمدی (ع) شکل گرفت ، پشت بام آستان حضرت شاهچراغ (ع) و ساختمان های همجوار حرم مطهر به آیینه های تولید انرژی خورشیدی آراسته می گردد تا فرهنگ تولید برق از آیینه های خورشیدی این آستان ملکوتی به همه خانه ها و پشت بام ها رواج یابد.

حمیدرضا جلایر سرپرست شرکت توزیع نیروی برق استان فارس یکشنبه در نشست مدیران  و مقامات صنعت برق استان فارس با تولیت و مسئولان آستان احمدی و محمدی(ع) در  زمینه نصب و راه اندازی سامانه های خورشیدی بر روی پشت بام ساختمان های موجود در حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) و برنامه ریزی برای افتتاح فاز اول پروژه ۲۰۰ کیلو واتی در آینده نزدیک بحث  وتبادل نظر شد. 

وی  با تاکید بر لزوم بهره گیری از انرژی های تجدید پذیر و نصب و راه اندازی نیروگاه های خورشیدی توسط دستگاه های دولتی استان فارس، افزود:  ورود بیشتر بخش خصوصی به سرمایه گذاری در این حوزه با حمایت مقامات و اصلاح مدل های اقتصادی امکان پذیر است و اکنون با همکاری و مشارکت موثر تولیت حضرت شاهچراغ (ع) و نصب سامانه های تولید انرژی خورشیدی در پشت بام این مکان مقدس؛ می توان امید داشت که سایر مشترکان صنعتی ، کشاورزی، تجاری و خانگی در شیراز و سایر شهرستان ها نیز در این امر پسندیده مشارکت داشته باشند.

تفاهم نامه تولید برق خورشیدی از پشت بام آستان حضرت شاهچراغ (ع) امضا شد

آیت الله ابراهیم کلانتری تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) نیز در این نشست بر لزوم همکاری همه جانبه با صنعت برق استان فارس برای نصب نیروگاه خورشیدی بر پشت بام حرم مطهر و ساختمان های همجوار تاکید کرد و ابراز داشت : خواست قلبی ما و همه زائران حرم مطهر همین است که این فرهنگ سازی  زودتر با اجرای گام نخست نصب سامانه ها اتفاق بیفتد.

 تولیت آستان مقدس احمدی و محمدی (ع) گفت: در سفر به چین ما مشاهده کردیم که چگونه از پشت بام های ساختمان ها و از پهنه دشت ها با نصب آیینه های خورشیدی و توربین های بادی ، انرژی برق تولید می شود و از کمترین فضای موجود هم برای تولید برق و انرژی تجدید پذیر استفاده شده است و چه بهتر که این فرهنگ سازی از آستان حضرت احمد ابن موسی شاهچراغ (ع) آغاز شود.

آیت الله کلانتری در ادامه اظهار داشت : اگر ما هم بتوانیم بخش های دولتی و خصوصی را ترغیب و تشویق به تولید انرژی برق با استفاده از سامانه های انرژی خورشیدی کنیم قطعا این فرهنگ سازی و مصرف بهینه انرژی، نهادینه می شود.

بر اساس آمارهای موجود ، در شرکت توزیع نیروی برق استان فارس از ابتدای اجرای طرح تاکنون  ۷۶۴ سامانه خورشیدی مختص مشترکین با توان تولیدی ۴۷۶۲ کیلووات با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۱۰ هزار و ۲۵۰ میلیون ریال توسط بخش خصوصی نصب و راه اندازی شده است.

متوسط میزان تابش استان فارس  بین ۲هزار تا ۲۲۰۰ کیلو وات ساعت بر متر مربع در  سال است که این میزان تابش برای نیروگاه های خورشیدی مناسب است.

شهرستان فسا با احداث ۹۰ سامانه، شهرستان بوانات با ۶۴ سامانه و کازرون با ۶۱ سامانه خورشیدی بیشترین تعداد نصب سامانه های خورشیدی را در میان سایر شهرستان های تابعه این شرکت در استان فارس دارند.

تفاهم نامه تولید برق خورشیدی از پشت بام آستان حضرت شاهچراغ (ع) امضا شد

همچنین با استفاده از ظرفیت بخش دولتی سامانه های خورشیدی به تعداد ۲۲ نیروگاه دولتی با توان تولیدی ۱۷۰ کیلو وات با سرمایه گذاری بالغ بر ۶۸۰۰ میلیون ریال دراستان فارس  نصب و راه اندازی شد و همچنین برق ۱۵ روستای فاقد برق با نصب سامانه های خورشیدی برای ۱۹۱ خانوار با توان تولیدی ۱۹۱ کیلو وات صورت پذیرفت.

آیینه در آیینه ، تولید برق خورشیدی از پشت بام آستان حضرت شاهچراغ (ع)