نخستین جشنواره آبادی در روستای ۳۰۰ ساله میبد گشایش یافت

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا فخرالسادات آقایی میبدی بخشدار بفروییه میبد با قدردانی از همکاری بسیار خوب دست‌اندرکاران برگزاری جشنواره یادشده ، گفت: برگزاری این برنامه‌ها در معرفی بافت تاریخی شهرستان بسیار موثر است و همراه با آن نیز می‌توان بازار فروش برای محصول تولید شده در حوزه مشاغل خانگی و صنایع دستی فراهم کرد.

همچنین دهیار روستای حسن آباد میبد در ارتباط با برگزاری جشنواره آبادی اظهار کرد: هر سال در روز تولد حضرت علی (ع) در این روستا مراسم جشن همراه با اجرای ورزش باستانی برگزار می‌شود و امسال به پیشنهاد جوانان روستا برگزاری جشنواره با به نمایش گذاشتن محصول صنایع دستی و خوراکی‌ها برای شناساندن روستا در دستور کار قرار گرفت و امروز ۴۰ غرفه همراه با اجرای برنامه‌های شاد دایر شد.

محمد رضا کارگر قدمت روستای حسن آباد را ۳۰۰ سال عنوان کرد و افزود: این روستا از سوی آقاحسن نواب ساخته شد و شامل بافت تاریخی از جمله ۲ حمام سنتی ،  مسجد ، آتشکده ، آب انبار و کاروانسراست ، ساکنان این روستا نیز زرتشتی و مسلمان هستند.

وی ادامه داد: محصول کشاورزی روستای حسن آباد انار ، پسته و گندم است که در سال های اخیر کاشت گندم به دلیل مواجه شدن با کمبود آب کمتر انجام می‌شود ، همچنین این روستا دارای پیست سوارکاری ، باشگاه پرورش اسب و واحد پرورش بلدرچین و شهرک صنعتی است و جوانان روستا در کارخانه های صنعتی مشغول به کار هستند.

جشنواره آبادی با همکاری شرکت تعاونی بانوان و گروه «آرک » به عنوان حامی در روزهای ۲۶ و ۲۷ بهمن از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب در حال برگزاری است.

برگزاری این جشنواره همراه با اجرای برنامه‌های شاد عربونه زنی ، خواندن آوازهای سنتی ، مداحی ، توزیع آش ،مسابقه دارت ، نقاشی کودکان ، کاربافی در محل جشنواره و اجرای ورزش باستانی است و انواع محصول روغن‌های گیاهی ، عرق گیاهی ، گیاهان دارویی ، میوه های خشک بسته بندی شده ، عروسک های بافتنی ، کاربافی ، انواع شمع‌های تزیینی و ویژه عید نوروز ، کاربافی ، زیلو ، سبدهای حصیری و سرویس های پارچه ای آشپزخانه به نمایش گذاشته شده‌ است.

در گذر از مسیر برگزاری نمایشگاه سبدهای حصیری بزرگ خودنمایی می‌کند ، تولید کننده این سبدها خانمی ۸۴ ساله است.

صغری قوه ندوشن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  گفت: از کودکی ساخت سبدها را از مادرم یاد گرفتم و با ساخت آنها گرچه درآمد چندانی ندارم ، به نوعی مشغول هستم و خود را سرگرم می کنم.

وی کاربرد سبد را برای گذاشتن ظروف و خشک کردن آنها و همچنین گرفتن آب پنیر تازه عنوان کرد و گفت: سبدها را از چوب انار درست می‌کنم و تا سال ها پیش در روستا به عنوان ماما به زنان حامله برای به دنیا آمدن بچه به آنها کمک می‌کردم.

روستای حسن میبد شامل سه بخش بفروئیه ، ندوشن و مرکزی است و مرکز  شهرستان  ۱۰۷ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.  

۱۳ رجب المرجب سالروز ولادت باشکوه امیرالمومنین حضرت علی (ع) نخستین امام شیعیان در تقویم رسمی ایران به عنوان روز پدر نامگذاری شده است.

نخستین جشنواره آبادی در روستای ۳۰۰ ساله میبد گشایش یافت