موسیقی خراسان رضوی در جشنواره فجر کم فروغ بود

خبرگزاری ایرنا :

مجتبی قیطاقی روز شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا افزود: جشنواره موسیقی فجر بیشتر گزینشی است تا اینکه ساختار قاعده‌مند داشته باشد، هرچند این رویداد برای عموم برگزار می‌شود اما عمومیت زیاد ندارد زیرا اطلاع رسانی موثری برای آن صورت نمی گیرد.

وی ادامه داد: پیش از این انجمنهای موسیقی گروه های فعال موسیقی هر استان را برای شرکت در جشنواره فجر معرفی می کردند لذا فعالیتهای آنها بیشتر قابل رصد بود اما اکنون گروه ها به صورت آزاد در جشنواره موسیقی فجر شرکت می کردند و ارزیابی وضعیت شرکت گروه های موسیقی فقط از طریق دبیرخانه این جشنواره قابل رصد می‌باشد.

عضو هیات مدیره انجمن موسیقی خراسان رضوی گفت: شیوع کرونا باعث شد گروه های موسیقی استان فرصت تمرین های گروهی کمتر داشته باشند، شاید بهترین همراهی صنفی در خصوص رعایت پروتکلها و پرهیز از شکل گیری اجتماعات را گروه های موسیقی خراسان رضوی داشته اند و باید این موضوع مورد نظر مسوولان قرار گیرد.

وی افزود: موسیقی خراسان رضوی همیشه رتبه های برتر را در دوره های گذشته جشنواره موسیقی فجر داشته است اما امسال دوره خوبی برای موسیقی خراسان رضوی نبود.

قیطاقی ادامه داد: یکی دیگر از دلایل کاهش تمرینات گروه های موسیقی خراسان رضوی، فراهم نشدن مکان برای فعالیت گروه ها در انجمن موسیقی استان بود زیرا دیگر امکان ارایه خدمات به گروه ها در انجمن مهیا نیست.

وی گفت: ساختار این انجمن نیز به هم ریخته است و در شرایط بلاتکلیفی به سر می برد، در شرایط کنونی این تشکل و موسسه فرهنگی و هنری، انجمن محسوب نمی‌شوند لذا این وضعیت باید ساماندهی شود.

هنرمندان برگزیده بخش رقابتی سی و هفتمین جشنواره موسیقی فجر تحت عنوان جایزه باربد در مراسم پایانی جشنواره موسیقی فجر که ۲۹ بهمن ماه در تهران برگزار شد، معرفی شدند.

برگزیدگان این جایزه در رشته‌های اجرای موسیقی نواحی، آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی بی کلام، آهنگسازی موسیقی معاصر ایرانی – ارکسترال با کلام، خوانندگی موسیقی معاصر ایرانی ارکسترال، آهنگسازی کلاسیک غربی، آهنگسازی موسیقی تلفیقی بی کلام، اجرای موسیقی دستگاهی بی کلام، آهنگسازی موسیقی پاپ و تلفیقی با کلام، خوانندگی موسیقی پاپ و تلفیقی، آهنگسازی موسیقی دستگاهی با کلام، خوانندگی موسیقی دستگاهی، اجرای موسیقی پاپ بی کلام، بهترین ناشر و راپسودی برای ساز سولو و ارکستر سمفونیک معرفی شدند.

در این بخش آلبوم‌هایی که از مهر ماه ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ به دبیرخانه جشنواره رسیده بود مورد ارزیابی قرار گرفت.

https://dailies.ir/19/02/2022/%d9%85%d9%88%d8%b3%db%8c%d9%82%db%8c-%d8%ae%d8%b1%d8%a7%d8%b3%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d8%b6%d9%88%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%ac%d8%b4%d9%86%d9%88%d8%a7%d8%b1%d9%87-%d9%81%d8%ac%d8%b1-%da%a9%d9%85-%d9%81%d8%b1/