مشاور وزیر کشور: توسعه مسکن نباید به خالی شدن روستاها منجر شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش ایرنا، علیرضا انصاری شامگاه چهارشنبه در هشتاد و پنجمین جلسه شورای مسکن استان اصفهان در استانداری افزود: افزایش مسکن در استان ها باید با در نظر گرفتن بافت‌های فرسوده در قالب طرح ساماندهی انجام شود.

وی با تاکید به اینکه دولت سیزدهم اصل قانون را سرلوحه کار خود قرار داده است، اظهار داشت:  اجرای طرح نهضت ملی مسکن یکی از آرمان‌های امام راحل است که به مستمندان قول خانه دار شدن دادند و اما امروز پس از گذشت ۴۲ سال از آن زمان ما هنوز نتوانسته‌ایم به خواسته بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی جامه عمل بپوشانیم.

انصاری با بیان اینکه موضوع شورای مسکن‌ مهترین مسئله دولت سیزدهم است، خاطرنشان کرد: رییس جمهور شخصا در این زمینه وارد عمل شد و در بهمن ماه جاری همایش توسعه مسکن ملی در کشور کلید زده می شود.

وی با اشاره به اینکه باید به سمت شهرهای هوشمند پیش برویم و از تکرار طرح های نادرست دوران های گذشته جلوگیری کنیم، تاکید کرد: دوران اشتباه استراتژیک و آزمون و خطای مسئولان در بخش مسکن گذشته است و باید اکنون به سمت آباد سازی خانه های روستایی برویم و بزرگترین افتخارمان مهاجرت معکوس از سمت شهرها به سوی روستاها باشد.

انصاری با تاکید بر اینکه تامین مسکن و خانه دار شدن به جوانان انگیزه و امید می دهد، اضافه کرد: برخی مواقع به دلیل عدم حمایت از خانه دار شدن جوانان، شاهد فرار مغزها و مهاجرت جوانان نخبه ای هستیم که به شغل های سطح پایین در کشورهای دیگر مشغول هستند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه ما با کاهش نرخ رشد باروری روبه رو هستیم که یکی از مهمترین دلایل آن عدم رغبت جوانان به ازدواج و افزایش سن و نداشتن خانه است.

انصاری با اشاره به اینکه در آینده ای نزدیک با تک فرزندی شاهد فوت دو نفر به ازای یک تولد خواهیم بود، افزود: مسئولان ما به خون شهدا و نسل جوانان مدیون هستند و باید تلاش کنند تا  زمینه خانه دار شدن جوانان را فراهم کنند.

وی تاکید کرد: در گذشته ۷۱ درصد جمعیت ایران روستا نشین بودند اما اکنون این رقم به ۲۴ درصد رسیده که لازم است مسکن معیشتی با محوریت توسعه روستاها گسترش یابد و مانع خالی شدن روستاها و مهاجرت به سمت شهرها شویم.

مشاور وزیر کشور در امور زمین و مسکن ادامه داد: نباید منتظر بودجه از سوی دولت باشیم بلکه باید از ظرفیت های استانی برای ساخت مسکن ملی استفاده شود به طوری که همه امکانات بهداشتی، اقتصادی، اجتماعی، مذهبی و آموزشی در یک مجموعه مسکن برای مردم فراهم باشد.

وی با تاکید بر لزوم شناسایی چالش ها و ظرفیت های استانی اصفهان در زمینه مسکن، گفت: هیچ بهانه ای برای عقب افتادگی و فرافکنی نداریم زیرا این دولت، ضد فساد است و بخش مسکن نیز باید ضد فساد و عدالت گستر باشد.

مشاور وزیر کشور در امور زمین و مسکن با اشاره به اینکه اصفهان شهر توسعه است و یک مدیریت پویا و جوان دانشگاهی دارد، افزود: ما اصفهان را به عنوان پایلوت مسکن به کشور معرفی می کنیم و انتظار داریم با هم فکری نخبگان این شهر الگوی ایرانی و اسلامی در بخش مسکن پیاده شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان نیز در این جلسه گفت: پهنه بندی و دسته بندی اراضی بر اساس کاربری در ساخت مسکن ملی باید منطقی و در همه شهرستان ها به فراخور همان منطقه اجرا شود.

مهران زینلیان افزود: طرح توسعه مسکن ملی نباید به گونه ای باشد که مردم یک نقطه از محل زندگی خود مهاجرت کنند بلکه باید در هر شهر و روستایی متناسب با همان نقطه جغرافیایی توسعه پیدا کند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری اصفهان تصریح کرد: پنج کارگروه ویژه جهت بررسی مسکن ملی در استان اصفهان مشخص شده است که باید تا یک ماه آینده تشکیل شوند و نتایج بررسی های خود را اعلام کنند.

وی با تاکید به اینکه توجه به مسکن از مطالبات دولت سیزدهم است، ادامه داد: متاسفانه برخی به زیر ساخت ها و ظرفیت های استانی توجه ندارند در حالی که شرایط هر استان با استان دیگر متفاوت است و باید مسئله آمایش سرزمین، ظرفیت های خانه های خالی و بافت فرسوده نیز در نظر گرفته شود.

زینلیان گفت: آمارها بیانگر این است که در زمان حاضر ظرفیت های نام برده بیش از نیازی است که برای مسکن احساس می شود که متولیان امر ساخت و ساز و  تولید مسکن باید آنها را نیز لحاظ کنند.

در این نشست تخصصی که با حضور مسئولان و متولیان مسکن استان اصفهان برگزار شد مسائلی مانند عدم همکاری برخی شهرداری ها در ارائه خدمات، نبودن پیوست فرهنگی، اجتماعی،آموزشی و بهداشتی، هزینه بر بودن زیر ساخت هایی همچون آب و برق، مهاجرت از سایر استان ها به اصفهان و مالکیت مسکن ملی در اصفهان، سیاستگذاری های نادرست در ساخت مسکن، مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها، توزیع نامناسب مسکن و عدم استقبال مردمی از برخی نقاط مسکن ملی مطرح شد.

همچنین آخرین وضعیت ساخت مسکن ملی شهرهای شاهین شهر، شهر مجلسی، فولادشهر، بهارستان، کاشان و میزان پیشرفت آنها گزارش شد.

در ۴۳ شهر از ۱۱۱ شهر استان اصفهان در سامانه طرح نهضت ملی مسکن امکان ثبت‌نام وجود دا رد و سهم اصفهان از بین چهار میلیون مسکن ملی ۲۰۵ هزار واحد است.

https://dailies.ir/20/01/2022/%d9%85%d8%b4%d8%a7%d9%88%d8%b1-%d9%88%d8%b2%db%8c%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d8%aa%d9%88%d8%b3%d8%b9%d9%87-%d9%85%d8%b3%da%a9%d9%86-%d9%86%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%a8%d9%87-%d8%ae%d8%a7%d9%84/