پس از انقلاب اعتبارات کشاورزی افزایش قابل توجهی داشت

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمجتبی خیام نکویی شامگاه چهارشنبه در نشست شورای شهرستان کاشان افزود: اعتبارهای زیادی در ۴۳ سال گذشته به بخش کشاورزی کشور اختصاص یافت، خاطرنشانکرد: استقلال اقتصادی تضمین کننده، استقلال سیاسی کشور است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی نسل جدید ایران به نسبت نسل گذشته را بسیار خلاق‌تر ، نوآور و باهوش‌تر دانست و اظهار داشت: برخی از استعدادهای جوانان شگفت‌انگیز است و ایران کشوری غنی از نیروی انسانی با خلاقیت است.

وی، طمع بیشتر دشمن به جمهوری اسلامی ایران را به دلیل وجود نیروی انسانی خلاق و نوآور بیان و اضافه کرد: سرمایه نیروی انسانی با به حرکت درآوردن سرمایه‌های دیگر، ارزش افزوده ایجاد می‌کند.

خیام‌نکویی، مدیریت منابع انسانی را یکی از مشکلات کشور عنوان و تاکید کرد: باید بتوان از نیروی انسانی درجایگاه خودش که اثرگذر باشد، بهره‌گیری کرد.

وی با بیان اینکه از سرمایه نیروی انسانی در کشور غفلت کرده‌ایم، گفت: کشاورزی رشته (چندم) ناچیز تلقی و هر جا امکان حضور دانشجو نبود، به سمت رشته‌های کشاورزی هدایت شد و نیروی مناسبی برای این بخش تربیت نکردیم.

رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به اینکه از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون ۱۰۰ میلیون تن تولید غذا افزایش یافته و در حقیقت چهار برابر اضافه شده است، گفت: ۳۵ درصد از این رقم ناشی از افزایش سطح زیر کشت محصولات و بقیه نیز نشات گرفته از علم و فناوری بوده است.

وی یادآور شد: در گذشته ۹۵ میلیارد مترمکعب آب در بخش کشاورزی استفاده می شد که این رقم به اعای وزارت جهاد کشاورزی نزدیک ۷۵ میلیارد مترمکعب و به ۷۰ میلیارد مترمکعب رسیده است

خیام‌نکویی تاکید کرد: باید این واقعیت را بپذیریم که در آینده بیش از ۶۰ میلیارد مترمکعب آب نمی‌توانیم برای بخش کشاروزی کشور بهره‌برداری کنیم که با توجه به رشد جمعیت باید با محدودیت منابع افزایش تولید داشته باشیم اما این مهم با بهره‌گیری از دانش، فناوری و افزایش ضریب نفوذ دانش امکان‌پذیر است.

وی با اشاره به وجود بیش از ۱۰ هزار نفر عضو هیات علمی در بخش کشاورزی، افزود: پرسش این است که آیا این ظرفیت‌ها در خدمت بخش کشاورزی کشور بوده است، پاسخ قطعا منفی است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه پایان‌نامه‌های دانشجویان باید در راستای تامین نیازهای کشور باشد، گفت: باید اعتراف کنم شاید کمتر از پنج درصد از پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دکترای دانشگاهی در راستای نیازهای کشور بوده باشد.

خیام‌نکویی از امضای تفاهم‌نامه جدید بین وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد وگفت: بر پایه این تفاهم‌نامه بخش بزرگی پایان‌نامه‌ها ارشد ودکترا برای اولویت‌های بخش کشاورزی اختصاص یابد.

وی با اشاره به بیکاری دانش‌آموختگان بخش کشاورزی، گفت: برنامه‌ریزی شده که نزدیک به ۳۰۰ از این افراد که دارای مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در رشته‌های مختلف کشاورزی هستند با گذراندن دوره‌های پسادکترا مشغول به کار شوند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برای شرکت در آیین افتتاح همزمان ۱۸ هنرستان کشاورزی در سراسر کشور به همراه معاون وزیر آموزش و پرورش به کاشان سفر کرده است.

هنرستان کشاورزی کاشان یا ۱۴۰ هنرجو در پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم در دو رشته تعمیر موتورهای سبک کشاورزی و تولید گیاهان دارویی افتتاح شد.

پس از انقلاب اعتبارات کشاورزی افزایش قابل توجهی داشت