زوربخش: ظاهر شهرها باید نمادی از خدمات مهندسان باشد

خبرگزاری ایسنا

مجتبی زوربخش در همایش روز ملی مهندسی و آیین تجلیل از خدمات مهندسان استان فارس که به همت سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان و بسیج مهندسان فارس و شهرداری شیراز برگزار شد، نامگذاری روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسی به نمام روز مهندسی را گواه رسالت بسیار مهم اعضای این قشر از جامعه دانست.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی نظام مهندسی فارس، زوربخش با اشاره به افکار و اندیشـه های منظم و حسـاب شـده خواجه نصیرالدین طوسی، در تمدن ایرانی و اسلامی گفت: روز مهندسی  که با نام این دانشمند بزرگ گره خورده فرصتی مغتنم برای  بررسی دستاوردهای جامعه بزرگ مهندسان در گذشته و مجالی برای سمت گیری ها و اهداف آینده است.

وی  رسالت مهندسان را عمران و آبادی، حفظ و حراست از جان و مال مردم و تأمین منافع ملی دانست و گفت: روز مهندسی نمی­ تواند از منزلت برنامه­ ریزی برای پاسداری از ارزش­ های مهندسی جدا باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با اشاره به ضرورت در نظر گرفتن قله های رفیع مهندسی، گفت:  آنچه مسلم است عملکرد جامعه مهندسی تا به امروز با فراز و فرودهای زیادی همراه بوده هر چند نقش بی بدیل  این جامعه صاحب تخصص در هیچ برهه ای از تاریخ  قابل انکار نبوده و نیست.

زوربخش با اشاره به اهمیت نقش­ ارزشمند خدمات مهندسی، گفت: باید بازخوردهای مردمی از خدمات مهندسی و میزان آگاهی افراد جامعه با این خدمات و شیوه رفتار آنان در این زمینه راارزیابی کرده و نتایج حاصله را برای تصحیح مسیر آینده به کار گرفت.

وی همچنین به اهمیت تأثیر خدمات مهندسی بر محیط شهری و پروژه­ های در دست اقدام آن  و ساخت مأمنی ایمن برای استفاده بهره برداران اشاره و اضافه کرد: باید رد پای خدمات مهندسان کشور در ظاهر شهرها و بناهای ایمن با طول عمر مناسب، پررنگ تر از همیشه دیده شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس بر گشایش عرصه‌­هایی برای ارائه خدمات مهندسی متناسب با ظرفیت­ های موجود این بخش متخصص جامعه تاکید و اضافه کرد: آنچه مسلم است حرفه مهندسی و دانش صاحبان تخصص در کنار رعایت اخلاق حرفه ای می تواند منشا ایجاد تحول در حوزه ساخت و ساز و افزایش سهم درآمد ناخالص ملی از این بخش باشد.

زوربخش به اهمیت موضوع کنترل کیفی مصالح ساختمانی و ارائه خدمات مطلوب در این زمینه نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ترکیب خدمات وسیع مهندسی با پارامترهای مختلفی از جمله فرآورده‌های ساختمانی استاندارد، می تواند به سرمایه گذاری مطمئن، ایجاد ارزش افزوده و گردش موثر چرخ های اقتصاد در حوزه ساخت و ساز منتج شود.

وضعیت فیزیکی شهر کارنامه مهندسان است

شهردار شیراز نیز ضمن تبریک سالروز بزرگداشت خواجه نصیر الدین طوسی و روز مهندسی، گفت: روز مهندسی بهانه‌ای برای یادآوری نخبگی و شایستگی‌های جامعه مهندسان است.

سبد احسان اصنافی با بیان اینکه هرچه پیرامون خود می‌بینیم اثری از دانش مهندسان است، اما اهمیت این آثار گاهی به فراموشی سپرده می‌شود، به جلسه چند روز گذشته خود پیرامون مدیریت شهری اشاره و اضافه کرد: اعتقاد دارم در بخث مدیریت شهری باید  همواره چشمان ناظری به عنوان مهندس در همه جای شهر احساس شود، نگاه های متخصصی که نحوه مدیریت ما را قضاوت می‌کنند، قطعا ساخت تمام پروژه های شهری را منصفانه نقد خواهد کرد.

شهردار شیراز ادامه داد: در کنار وظایف و مسئولیت های اجتماعی که در بُعد معنوی شهر بر عهده مهندسان گذاشته شده وضعیت فیزیکی شهر، شاخصی مهم برای ارزیابی کارنامه آنان است.

اصنافی ضمن ضرورت استفاده هر چه بیشتر از خدمات ارزنده مهندسان اظهار امیدواری کرد که در امور تخصصی مرتبط با حوزه ساخت و ساز، هر چه بیشتر از تجارب و نظرات مهندسان بهره گیری شود و گفت: این مهم همواره مدنظر  مدیریت شهری شیراز بوده که اقدامات تخصصی مهندسی نیازمند نظرات و پیشنهادات متخصصان تمام حوزه ها به ویژه مهندسان صاحب صلاحیت است.

براساس این گزارش، همایش تجلیل از مهندسان عضو نظام مهندسی فارس، با توجه به محدودیت های کرونایی، به شکل مجازی و برخط برگزار شد.

https://dailies.ir/25/02/2022/%d8%b2%d9%88%d8%b1%d8%a8%d8%ae%d8%b4-%d8%b8%d8%a7%d9%87%d8%b1-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%a7%db%8c%d8%af-%d9%86%d9%85%d8%a7%d8%af%db%8c-%d8%a7%d8%b2-%d8%ae%d8%af%d9%85%d8%a7%d8%aa-%d9%85/