نرخ اهدای خون بانوان در کشور زیر ۱۰ درصد است

خبرگزاری ایسنا

بشیر حاجی‌بیگی روز یکشنبه ۸ اسفندماه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل انتقال خون استان مرکزی اظهار کرد: علیرغم اینکه شاخص اهدای خون توسط بانوان بسیار پایین است اما در شهرهای غربی این شاخص بالاتر بوده و نرخ استان مرکزی در این حوزه ۶.۳ است و دارای رتبه ۸ کشوری است.

وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون سازمانی فرهنگی اجتماعی است و در حوزه پدافند غیرعامل دارای نقش بسزایی است، افزود: این سازمان با ۲۳ مرکز اهدای خون حدود هزار بیمارستان و مرکز درمانی را از لحاظ تامین خون پشتیبانی می‌کند و برای ۶۳ هزار بیمارخاص خون تامین می‌کند. از سال ۱۳۸۳ اهدای خون بطور کاملا داوطلبانه دنبال می‌شود و خوشبختانه این سازمان با تایید بین‌المللی همپای کشورهای اروپایی به فعالیت می‌پردازد.

وی ضمن اشاره به اینکه نرخ اهدای خون مستمر در کشور ما ۵۵ درصد است، گفت: کشور ما با فعالسازی شبکه ملی خونرسانی به نحو احسن فعالیت خود را انجام می‌دهد همچنین تنها کشور مسلمانی است که در انجمن بین المللی خون نادر که تنها دارای ۲۳ عضو است در حال فعالیت است. در جهان تنها ۵۵ کشور در پالایش قراردادی پلاسما به فعالیت می‌پردازند که کشور ما یکی از این کشورها است و از پلاسمای اهدایی خون مردم ۴ دارو تولید می‌شود.

حاجی بیگی اظهار کرد: از حدود ۲.۵ میلیون مراجعه کننده به سازمان انتقال خون در کشور دو هزار و صد واحد خون اهدا می‌شود که به ازای هر ۱۰۰۰ نفر شاخص اهدای خون ۲۵ نفر است و این نرخ در استان مرکزی با میزان ۲۸ در هزار نفر بالاتر از نرخ کشوری است. دو درصد از خون کشور از استان مرکزی تامین شده که در  یکسال گذشته نرخ رشد۲.۵ درصدی داشته است. 

وی با تاکید بر اینکه با شیوع کرونا نرخ اهدای خون در کشورها و ایران کاهش داشته است، اضافه کرد: خوشبختانه نرخ اهدای خون در کشور ما تنها۷.۵ درصد کاهش داشته است که نسبت به سایر کشورها نرخ بسیار خوبی است و طی ۱۱ ماه گذشته حدود دو میلیون و سیصد هزارنفر به مراکز ما مراجعه کرده که یک میلیون و ۸۵۰ هزار واحد خون از آنها دریافت شده است. در استان مرکزی نیز در ۱۱ ماه گذشته ۴۱ هزار نفر مراجعه کرده اند که از این میزان ۳۴ هزار واحد خون دریافت شده است.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: کشور ما در اهدای مستمر خون رتبه ۱۸ را داراست و استان مرکزی علاوه بر تامین خون مورد نیاز ۸۰۰ هزار بیمار خاص خود به تامین خون مورد نیاز کشور نیز می‌پردازد.

مجتبی آل‌یاسین معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری مرکزی نیز در این آیین ضمن تاکید بر اینکه سازمان انتقال خون سازمانی فرهنگی اجتماعی مرتبط با آحاد مردم است، گفت: اهدای خون، اهدای زندگی است، لذا به جهت ارتباط با جان و زندگی مردم سازمان مقدسی است که مردم با اهدای خون خود، اعتمادشان به این سازمان را تثبیت می‌کنند.

سرپرست انتقال خون استان مرکزی در این آیین اظهار کرد: این آیین فرصت مغتنمی است که صدای مظلومیت کارکنان سازمان انتقال خون استان مرکزی باشم. کارکنان این سازمان با بذل جان و وقت خود تاکنون توانستند اتفاقات بسیار خوبی را رقم بزنند اما متاسفانه با کمبودهای فیزیکی بسیاری مواجهند بطوری که حتی فضایی برای انتقال خون در استان مرکزی وجود ندارد و پرسنل در پست ها متفاوتی کارهای بسیاری را انجام می‌دهند و در تامین تجهیزات اداری و فنی با مشکلات بسیاری مواجهند، لذا خواهشمندم تمامی کسانی که قادر هستند از هر لحاظ به این سازمان کمک کنند.

دکتر ریتا ظهیری ادامه داد: خرید خون و فرآورده های خونی با میلیاردها تومان قابل انجام نیست، بنابراین نقش این سازمان نقشی حیاتی است. با توسعه و افزایش تخت‌های بیمارستانی بیمارستان خوانساری و بیمارستان ولیعصر، وظایف ما بسیار سنگین‌تر خواهد شد، خواهشمندیم تمامی مسئولین ذی ربط در توسعه و پیشرفت این سازمان به ما کمک کنند.

در این مراسم ریتا ظهیری به عنوان سرپرست انتقال خون استان مرکزی معرفی و از زحمات فاطمه سادات مهدویانی تقدیر شد.

انتهای‌پیام

نرخ اهدای خون بانوان در کشور زیر ۱۰ درصد است