رشد ۲۵۰ درصدی ارزش معاملات فرابورس در بهمن‌ماه

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از فرابورس ایران، در یازدهمین ماه از سال ۱۴۰۰ بازارهای فرابورس با معاملات خود رشدی ۲۵۰ درصدی در ارزش را نسبت به بهمن‌ماه ۱۳۹۹ رقم زدند، حجم معاملات نیز در این دوره ۵۸ درصد بیشتر شد.

گفتنی است از ابتدای سال جاری تا پایان بهمن‌ماه در بازارهای فرابورس بیش از ۵۷۱ میلیارد برگه انواع دارایی مالی به ارزش ۳.۸ میلیون میلیارد تومان دادوستد شده که رشد ۱۷۲ درصدی در ارزش معاملات نسبت به ۱۱ ماهه سال ۱۳۹۹ را شاهد هستیم.

شاخص فرابورس در ماهی که گذشت نوسان چندانی را تجربه نکرد و با یک درصد افت، در ارتفاع ۱۷ هزار و ۵۱۳ واحدی قرار گرفت. این در حالی بود که ارزش بازار فرابورس با رشدی ۶ درصدی به عدد ۱.۶ میلیون میلیارد تومان رسید.

آمار معاملات به تفکیک بازارها؛ ابزارهای نوین مالی اول شد

بررسی بازارهای فرابورس به تفکیک نشان می‌دهد در این مدت بیشترین ارزش معاملات متعلق به بازار ابزارهای نوین مالی بوده است. ارزش معاملات این بازار حدود ۶۸۷ هزار میلیارد تومان بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از ۳۹۵ درصد رشد کرد.

بازار پایه نیز با ارزش معاملات حدود هفت‌هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان، دومین بازار با بیشترین ارزش معاملات بود. ارزش معاملات بازار پایه نسبت به بهمن سال گذشته ۵۷ درصد کاهش یافت.

در بازار اول نیز در این مدت هفت ‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان معامله انجام شد و بازار دوم معاملاتی هفت ‌هزار و ۲۰۰ میلیارد تومانی داشت که در بازار اول نسبت به بهمن‌ماه سال قبل ۷۰ درصد و بازار دوم ۶۶ درصد کاهش را ثبت کردند.

بررسی بازار ابزارهای نوین مالی به‌عنوان بازاری که بیشترین ارزش معاملات را در ماه گذشته از آن خودکرده بود نشان می‌دهد که اوراق بدهی با معاملات بیش از ۶۷۵ هزار میلیارد تومان، بیشترین ارزش معاملات را داشته که البته بخش عمده این معاملات مربوط به عملیات بازار باز بانک مرکزی بوده است.

اوراق گواهی تسهیلات مسکن نیز طی این مدت با ارزش معاملاتی نزدیک به ۵۰۰ میلیارد تومان، رشد ۲۹۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشت.

در بازار پایه نیز آمار معاملات به تفکیک نشان می‌دهد که بخش عمده دادوستدها متعلق به تابلو زرد این بازار با ارزش معاملاتی هفت‌هزار و ۵۹۰ میلیارد تومانی بوده که نسبت به بهمن سال گذشته ۵۲ درصد کاهش داشته است.

صنایع پیشرو معاملات؛ معدنی‌ها در صدر

نگاهی به ارزش معاملات خرد بازار سهام و اختیار معامله به تفکیک صنایع مختلف نشان می‌دهد گروه «استخراج کانه‌های فلزی» با ارزش معاملات سه‌ هزار میلیارد تومانی، سهم ۱۸ درصدی از معاملات خرد بازار سهام را به خود اختصاص داده است.

پس‌ از آن با فاصله‌ای قابل‌توجه گروه محصولات شیمیایی ارزش معاملات یک‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومانی داشته و سهم این گروه از معاملات خرد بازار سهام نیز ۱۰ درصد بوده و مقام دوم متعلق به این گروه است.

رتبه سوم به گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به‌جز تأمین اجتماعی رسیده، این گروه با ارزش معاملات یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد تومانی، هشت درصد از ارزش معاملات خرد را در بهمن‌ماه در اختیار داشته است.

معرفی بزرگ‌ترین بازار در فرابورس

جدول ارزش بازارهای فرابورس به تفکیک نوع بازار نشان می‌دهد که ۴۸ درصد از ارزش کل بازار فرابورس متعلق به بازار دوم است. این بازار با ارزش بازاری نزدیک به ۸۱۲ هزار میلیارد تومان بزرگ‌ترین بازار فرابورس است.

بازار اوراق مالی اسلامی نیز با ارزش نزدیک به ۳۴۷ هزار میلیارد تومان، ۲۱ درصد از ارزش کل بازار فرابورس را در اختیار دارد و پس‌ازآن بازار پایه قرار دارد که با ارزش بازاری ۳۱۶ هزار میلیارد تومانی، ۱۹ درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است.

شیمیایی‌ها؛ عظیم‌ترین صنعت فرابورس

بررسی ارزش کل بازار به تفکیک صنایع مختلف نشان می‌دهد محصولات شیمیایی با سهم ۲۲ درصدی، بزرگ‌ترین صنعت فرابورس است. گروه ابزار تأمین مالی نیز ۲۱ درصد از کل ارزش بازار فرابورس را از آن خود کرده و رتبه سوم به گروه بیمه و صندوق بازنشستگی به‌جز تأمین اجتماعی می‌رسد که ۱۰ درصد از ارزش کل بازار فرابورس را به خود اختصاص داده است.

رشد ۲۵۰ درصدی ارزش معاملات فرابورس در بهمن‌ماه