بهره‌مندی هر چه بیشتر کشور از ظرفیت‌های حوزه نقشه و اطلاعات مکانی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از سازمان نقشه برداری کشور، «علی جاویدانه» در مراسم افتتاحیه بیست و ششمین همایش و نمایشگاه نقشه برداری و اطلاعات مکانی ژئوماتیک ۱۴۰۰، اظهار داشت: امروزه برای تحقق قانون جهش تولید مسکن، توسعه سواحل مکران، مدیریت بحران و نیز طراحی پایش سند ملی آمایش، سازمان نقشه‌برداری کشور یکی از طرف‌های اصلی مشورت و تصمیم‌گیری محسوب می‌شود.

وی افزود: از طرفی رشد روزافزون ظرفیت حوزه نقشه و اطلاعات مکانی باعث شده تا متخصصان حوزه نقشه و اطلاعات مکانی وظیفه‌ سنگین‌تری را نسبت به قبل بر عهده داشته باشند.

وی خاطرنشان کرد: در پیامی هم که رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور برای این همایش ارسال کرده ‌است، این موضوع مورد توجه قرار گرفته و امیدواریم با توجه به رویکردی که سازمان برنامه و بودجه کشور در دوره‌ جدید نسبت به موضوع نقشه و اطلاعات مکانی و سازمان نقشه‌برداری کشور دارد، شاهد بهره‌مندی هر چه بیشتر کشور از ظرفیت‌های حوزه نقشه و اطلاعات مکانی باشیم.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور ادامه‌داد: این همایش مهمترین رویداد ملی در حوزه نقشه و اطلاعات مکانی محسوب می شود و یکی از قدیمی‌ترین و با دوام ترین همایش‌‍‍‍ هایی است که تاکنون در سطح کشور برگزار شده است و همین تداوم موجب شده تا در چهار ماه اخیر با استقبال قابل توجهی چه در سطح مقالات علمی همایش و چه در سطح مشارکت‌کنندگان نمایشگاه مواجه شویم.

وی تصریح کرد: امسال برای نخستین بار سازمان نقشه‌برداری کشور این همایش را با همکاری انجمن علمی مهندسی نقشه‌برداری ژئوماتیک و نمایشگاه را با همکاری جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران برگزار کرد، این  نمادی از ایجاد هماهنگی و هم‌افزایی بین بخش‌های موثر حوزه نقشه و اطلاعات مکانی در سطح کشور است.

وی  اضافه کرد: البته برگزاری مجازی این همایش منجر شد تا علاقه‌مندان امکان حضور در این همایش را از اقصی نقاط کشور در همایش و نمایشگاه ژئوماتیک ۱۴۰۰ داشته باشند.

وی اظهار داشت: نقشه و اطلاعات مکانی نسبت به یک دهه گذشته از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و امروزه دستگاه‌های اجرایی مختلف چاره‌ای ندارند جز اینکه برای انجام وظایف خودشان به نقشه و اطلاعات مکانی مراجعه کنند و تاکیدی هم که حاکمیت در حال حاضر بر روی مفاهیمی مانند آمایش سرزمین، کاداستر، تصمیم‌گیری مبتنی بر آگاهی و تحقق عدالت در پهنه‌ی سرزمین دارد، نشان دهنده‌ این است که اهمیت اطلاعات مکانی در سطح کلان کشور افزایش یافته است.

این مسوول ادامه داد: از طرفی چه در بخش خصوصی و چه در بخش شرکت‌های دانش‌بنیان، ظرفیت قابل توجهی ایجاد شده است، تا حدی که کشور را به سمت صدور خدمات فنی مهندسی سوق می‌دهد و سازمان نقشه‌برداری کشور قصد دارد چندین تفاهم‌نامه‌ بین‌المللی را برای سال ۱۴۰۱ محقق و عملیاتی کند.

به گزارش ایرنا، بیست و ششمین همایش ملی مهندسی نقشه برداری و اطلاعات مکانی که یکی از بزرگترین رویدادهای ملی در حوزه نقشه برداری محسوب می شود توسط سازمان نقشه برداری کشور با همکاری انجمن مهندسی نقشه برداری و ژئوماتیک ایران و جامعه مهندسان نقشه‌بردار ایران و با حمایت ۱۴ دستگاه اجرایی و دانشگاهی به صورت وبیناری برگزار شد.

https://dailies.ir/23/02/2022/%d8%a8%d9%87%d8%b1%d9%87%d9%85%d9%86%d8%af%db%8c-%d9%87%d8%b1-%da%86%d9%87-%d8%a8%db%8c%d8%b4%d8%aa%d8%b1-%da%a9%d8%b4%d9%88%d8%b1-%d8%a7%d8%b2-%d8%b8%d8%b1%d9%81%db%8c%d8%aa%d9%87/