بزرگ‌ترین هواپیمای جهان نابود شد+عکس

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس، به نقل از CNN، بر اساس اعلام دولت اوکراین بزرگ‌ترین هواپیمای جهان به نام آنتونوف 225 مریا در خلال درگیری نظامی با روسیه نابود شده است.

مریا به معنی “رویا” است و گفته می‌شود این هواپیما در زمان هدف قرار گرفتن در آشیانه فرودگاه هوستومل اوکراین بوده که روز پنج‌شنبه این منطقه شاهد درگیری‌های شدید نظامی بین دو طرف  بوده است و نهایتا روس‌ها این منطقه را به کنترل درآورده‌اند.

تصاویر ماهواره‌ای نشان می‌دهد که آشیانه‌ای که آنتونوف 225 در آن قرار داشته آسیب شدید دیده است.  بر اساس اطلاعات آتش‌سوزی ارائه شده از سوی سیستم مدیریت منابع ناسا چندین آتش‌سوزی در این فرودگاه رخ داده که یکی از آنها در آشیانه نگهداری از هواپیمای آنتونوف 225 بوده است.

ناسا می‌گوید، هنوز مشخص نیست این آتش‌سوزی ناشی از یک آتش‌سوزی واقعی بوده و یا بر اثر برخورد تسلیحات بوده است.

این هواپیمای باری  قبل از فروپاشی شوروی و در سال 1988 ساخته شد و فقط یک فروند از آن تولید شده است.

آنتونوف 225 در سال 1989 شاتل فضایی روسیه بوران را هم حمل کرد و حتی توانسته بود در یک مورد بارگیری یک واگن قطار به وزن 109 تن را حمل کند.

این هواپیما قابلیت حمل 250 تن کالا را داشت و آخرین پرواز خود را در روز 5 فوریه 2022 انجام داد. طول این هواپیما 84 متر و ارتفاع آن 18 متر بوده و می‌توانست با سرعت 800 کیلومتر در ساعت پرواز کند.

مقامات اوکراینی گفته‌اند برای تعمیر این هواپیما 2 میلیارد دلار سرمایه و احتمالاً سال‌ها زمان نیاز خواهد بود.


بزرگ‌ترین هواپیمای جهان نابود شد+عکس