نشریه صهیونیستی: بحران اوکراین توافق هسته‌ای ایران را به تاخیر می‌اندازد

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – نشریه صهیونیستی جروزالم پست در تحلیلی به قلم «یونا جرمی راب» بار دیگر ادعا‌هایی را علیه برنامه‌های هسته‌ای ایران مطرح کرد و نوشت این پرسش که آیا روسیه به اوکراین حمله خواهد کرد یا خیر در نهایت به نفع ایران تمام می‌شود.

به گفته نویسنده این مقاله چنین بحرانی، نهایی شدن توافق هسته‌ای را به تاخیر می‌اندازد. به بیان دیگر، تنش‌ها در اوکراین، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را به طور کامل از مسئله هسته‌ای ایران منحرف کرده و به گفت‌وگوی واشنگتن و مسکو آسیب زده است.

مذاکرات هسته‌ای فشار زیادی بر رژیم صهیونیستی وارد کرده است

این نشریه صهیونیستی نوشت: «هرچه توافق هسته‌ای به تعویق بیفتد، فشار بیشتری به اسرائیل وارد می‌شود تا در حوزه‌های سایبری، پروژه‌های مخفی یا نظامی فعال باشد تا بتواند پیشرفت در حصول توافق را متوقف کند. دستیابی به توافق هسته‌ای با تمام جنبه‌های منفی که می‌تواند داشته باشد، به ما اجازه می‌دهد یک استراحت موقت داشته باشیم».

آمریکا قبلا اعلام کرده که برای یک توافق آماده است. ایران نیز با پیش کشیدن امتیازاتی که از غرب می‌خواست، برای انجام مذاکرات اعلام آمادگی کرد. همراه با پیشرفت هسته‌ای ایران از ابتدای سال ۲۰۲۰ باعث شد بایدن بگوید تنها چند هفته برای دستیابی به توافق فرصت باقی است. در ابتدا نظریه مطرح شده آن بود که اواخر ژانویه یا اوایل فوریه طرف‌ها به توافق دست خواهند یافت.

از سوی دیگر، روسیه و چین علی‌رغم تحریم‌های آمریکا، ایران را چه از نظر نظامی و چه از نظر اقتصادی حمایت می‌کنند. اگر این دو کشور تمرکز خود را بر مذاکرات هسته‌ای بگذارند، این توافق سریع‌تر حاصل می‌شود. اما در حال حاضر، بحران اوکراین بر تمام مسائل آمریکا و روسیه غلبه کرده است. اگر تا همین اواخر، قدرت‌های بزرگ می‌توانستند بحران‌ها و اختلافات گوناگون را در بخش‌های مختلف جهان تقسیم کنند، دیگر چنین امکانی وجود ندارد. روسیه و آمریکا بیشتر حواسشان به بحران اوکراین است و به سادگی نمی‌توانند انرژی خود را صرف مسئله دیگری کنند.

رژیم صهیونیستی بار‌ها ایران را به طولانی کردن مذاکرات برای دستیابی به سلاح هسته‌ای متهم کرده است. از سوی دیگر، این رژیم در ماه‌های اخیر تلاش خود را بر توقف مذاکرات معطوف کرده است. «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی با مطرح کردن ادعاهای همیشگی خود، ایران را برای کل دنیا یک «خطر» توصیف کرده است.

ادعای مقامات صهیونیست در حالی مطرح می‌شود که مقامات کشورمان بار‌ها تاکید کرده اند تمام فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صلح آمیز است و برای اهداف غیر نظامی استفاده می‌شود. همچنین ایران تاکنون تمام تعهدات خود در چارچوب پادمانی را انجام داده است و به گفته رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سپتامبر سال گذشته میلادی روند نظارت بر تاسیسات هسته‌ای ایران از سر گرفته شده است.

https://dailies.ir/14/02/2022/%d9%86%d8%b4%d8%b1%db%8c%d9%87-%d8%b5%d9%87%db%8c%d9%88%d9%86%db%8c%d8%b3%d8%aa%db%8c-%d8%a8%d8%ad%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%a7%d9%88%da%a9%d8%b1%d8%a7%db%8c%d9%86-%d8%aa%d9%88%d8%a7%d9%81%d9%82-%d9%87/