لایحه جدید جمهوری‌خواهان آمریکایی علیه الیگارش‌های روس

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه آکسیوس، فعالان “ضد دزدسالاری” مدت‌هاست از آمریکا می‌خواهند تا اقدام بیشتری در مقابله با الیگارش‌های روسیه که از سیستم‌های مالی غربی برای پنهان ساختن ثروت‌های سرقت کرده خودشان سوءاستفاده می‌کنند، اعمال کند.

جیم ریش، عضو ارشد کمیته روابط خارجی سنای آمریکا که اصلی‌ترین پشتوانه این لایحه است، گفت این تحریم‌های پیش‌دستانه “تضمین‌ می‌کند که اکنون بابت حملات ترکیبی خود بهایی می‌پردازند.”

طرح این لایحه در شرایطی انجام شد که مذاکرات دوحزبی روی بسته تحریم‌های گسترده‌تر در سنا متوقف شده و هنوز اختلافاتی بر سر زمان تحمیل این تحریم‌ها و مفاد کلیدی آن که ممکن است روی متحدان اروپایی آمریکا تاثیر بگذارد، وجود دارد.  

علاوه بر هزینه‌های فوری برای دوستان پوتین، قانون “هزگر سرزمین اروپا را تسلیم نمی‌کنیم” (NYET) مجموعه‌ای از تحریم‌های مالی را علیه بانک‌های روسیه و همچنین سایر نهادهایی که آگاهانه با آنها درگیر هستند، در صورت حمله بیشتر روسیه به اوکراین اعمال می‌کند.

اگر روسیه به اوکراین حمله کند یا دولت آلمان اجازه دهد خط لوله نورد استریم ۲ تایید شود، این لایحه همچنین تحریم‌هایی را علیه این خط لوله که مدت‌هاست برای دولت بایدن دردسرساز بوده است، الزامی می‌کند.

به غیر از تحریم‌ها، این لایحه ۵۰۰ میلیون دلار کمک امنیتی اضافی برای اوکراین در نظر می‌گیرد، یک برنامه اجاره و وام ایجاد کرده و “صندوق مقاومت اوکراین” را به عنوان چارچوب سیاستی برای کمک‌های ایالات متحده پس از تهاجم در نظر می‌گیرد.

اگر رئیس‌جمهوری آمریکا تشخیص دهد که روسیه تجاوزات خود به اوکراین را تشدید کرده است، از جمله از طریق “عملیات سایبری تهاجمی” با هدف سرنگونی دولت کی‌یف یا تضعیف حاکمیت اوکراین، تحریم‌ها اعمال می‌شود.

لایحه جدید جمهوری‌خواهان آمریکایی علیه الیگارش‌های روس