واکنش لندن به تحقیر غرب در اوکراین «بدون شلیک یک گلوله»

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، پس از آنکه برای چندمین بار گمانه‌زنی غربی‌ها درباره زمان حمله روسیه به اوکراین غلط از آب درآمد، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس به بی‌فایده بودن این پیش‌بینی‌ها اذعان کرد.

والاس روز چهارشنبه در مصاحبه با شبکه «اسکای نیوز» با تأکید بر تهدید قریب‌الوقوع روسیه علیه اوکراین گفت: «ابعاد استقرار نیروهای روسی در مرزهای اوکراین و البته تمام نشست‌های خبری رئیس جمهور پوتین را باید با چشم خود قضاوت کنید».

وزیر دفاع انگلیس که این روزها با افزایش تنش‌ها پیرامون اوکراین به کرات در رسانه‌ها حاضر شده است افزود: «کاملاً واضح است که نیت آن‌ها در قبال اوکراین این است که رفتار آن‌ها و یقیناً روابط ناتو با اوکراینی‌ها را تغییر دهند و این کار را از طریق تهدید به حمله انجام می‌دهند».

والاس که برای شرکت در نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در روز پنجشنبه وارد بروکسل شده است گفت، گرچه روسیه اعلام کرده بخشی از نیروهای این کشور در حال بازگشت به پایگاه‌ها هستند، احداث بانک خون و بیمارستان صحرایی در نزدیکی مرزهای اوکراین نشانه کاهش تنش نیست.

این مقام انگلیسی در ادامه گفت، اطلاعات به‌دست آمده نشان می‌دهد که روسیه ۶۰ درصد از کل نیروی رزمی خود را به مرزهای اوکراین منتقل کرده و تعداد چشمگیری از ناوگروه‌های خود را در دریا مستقر ساخته و اکنون اوکراین «تقریباً توسط تعداد عظیمی از نیروهای روس محاصره شده است».

او در پاسخ به سوالی درباره غلط از آب درآمدن دوباره زمان تعیین شده برای حمله روسیه به اوکراین گفت، «مسئله زمان حمله نیست» و شخصاً بر روی زمان خاصی برای وقوع آن تأکید نکرده است.

والاس گفت، آنچه او شاهد است، «تداوم تقویت نیروها به شکل چشمگیر، تدریجی و پیوسته» در مرزهای اوکراین است اما «گمانه‌زنی درباره زمان حمله کاری بی‌فایده است».

او همچنین درباره مصاحبه اخیر خود که وضعیت پیرامون اوکراین را به معاهده مونیخ در دهه 1930 برای جلوگیری از در گرفتن جنگ جهانی دوم تشبیه کرده بود توضیحاتی داد. وزیر دفاع انگلیس گفت، باور دارد که پوتین قصد دارد برخی اعضای ناتو را فریب دهد.

والاس که با این قیاس برخی کشورهای غربی را به تلاش برای مصالحه و امتیاز دادن به روسیه متهم کرده بود در توجیه اظهاراتش گفت: «فکر می‌کنم برخی رسانه‌ها زاویه متفاوتی از حرف‌هایم را برداشت کرده‌اند».

از سوی دیگر «جان ساورز» رئیس پیشین سازمان جاسوسی خارجی انگلیس (ام‌آی۶) نیز روز چهارشنبه در مصاحبه با اسکای نیوز اذعان کرد خطر حمله روسیه به اوکراین هرگز به اندازه‌ای نبوده که دولت‌های غربی به تصویر کشیده‌اند و اکنون این خطر کمتر نیز شده است.

 در پی غلط از آب در آمدن دوباره گمانه‌زنی‌های غربی‌ها درباره حمله روسیه به اوکراین، «ماریا زاخاروا» سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد امروز «به‌عنوان روز شکست پروپاگاندای جنگی غربی‌ها در تاریخ ثبت خواهد شد».

زاخاروا درباره تقابل روسیه و غرب پیرامون بحران اوکراین و ادعای غربی‌ها درباره حمله روسیه به این کشور گفت: «غربی‌ها بدون حتی شلیک یک گلوله، تحقیر و تخریب شدند».

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه با تکرار ادعاهای رسانه‌های آمریکایی مدعی شده بود: «نشانه‌ها حاکی از این است که روسیه در حال برنامه‌ریزی برای اقدامی است که ممکن است ظرف ۴۸ ساعت آینده رخ دهد». (جزئیات بیشتر)

علاوه بر زاخاروا، «میخائیل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین در واکنش به گذشتن تاریخ ادعایی غرب درباره حمله روسیه به اوکراین، فضاسازی‌های اخیر ضد روسی را مایه شرم کشورهای غربی خواند و عذرخواهی آن‌ها را خواستار شد.

م


واکنش لندن به تحقیر غرب در اوکراین «بدون شلیک یک گلوله»