تاکید وزرای خارجه ایران و روسیه بر نهایی کردن نقشه راه روابط د‌و کشور

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در خصوص موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی به تبادل نظر پرداختند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، که به همراه رئیس جمهور کشورمان، به فدراسیون روسیه سفر کرده است، امروز (پنجشنبه)۳۰ دی ماه با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه دیدار و درخصوص مسائل مورد علاقه طرفین گفتگو‌ کرد. 

در این ملاقات امیرعبداللهیان و لاوروف با اشاره به روابط رو به گسترش دو کشور  ایران و روسیه، ملاقات اخیر رؤسای جمهور دو کشور را نشانه جدیت در گسترش هرچه بیشتر و تعمیق روابط جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه دانسته و ابراز امیدواری کردند که نهادهای ذیربط دو کشور هرچه سریعتر توافقات صورت گرفته در سطح روسای جمهور دو کشور را اجرایی کنند.

امیرعبداللهیان با اشاره به بخشی از مشکلات پیش آمده در فرودگاه مسکو که موجب معطلی مسافران ایرانی شده است، موکدا از همتای روسی خود خواست برای رفع مشکلات ایجاد شده برای مسافران ایرانی اقدام عاجل به عمل آورد. 

وزیر امور خارجه روسیه نیز در این ملاقات سفر رئیس جمهور اسلامی ایران به روسیه را تحول مهمی در روابط دو کشور خواند و تاکید کرد هم اکنون زمینه جهت گسترش تعاملات فیمابین بیش از پیش فراهم شده است. 

وی ابراز امیدواری کرد که پروژه‌های اقتصادی که هم اکنون با مشارکت شرکتهای روسی در ایران در حال اجراست هر چه سریعتر به اتمام برسد. 

همچنین وزیر خارجه روسیه حل مشکلات کنسولی از جمله رفع موانع فرودگاهی و تلاش دوجانبه برای حل آنها را مهم خواند و بر رفع مشکلات موجود از سوی دستگاه های ذیربط تاکید کرد و افزود: مشکل اصلی آن است که برخی اتباع ایرانی در پر کردن فرم ویزا و ذکر هدف از سفر دقت نمی کنند و در فرودگاه مسکو دچار مشکل می شوند.

وزرای خارجه ایران و‌ روسیه همچنین در خصوص آخرین وضعیت تحولات منطقه‌ای و بین المللی و مذاکرات وین نیز به رایزنی پرداختند و بر همکاریهای فیمابین در سطوح دوجانبه و چندجانبه در این مورد تاکید کردند.

در بخشی از گفتگوها، وزرای خارجه دو کشور بر ضرورت نهایی کردن نقشه راه روابط دو کشور که در دیدار روسای جمهور مطرح شد، تاکید کردند.

همچنین در این دیدار در مورد آخرین تحولات افغانستان، یمن و مذاکرات وین برای رفع تحریم ها بحث و تبادل نظر شد. 

طرفین راه حل سیاسی در افغانستان را  تشکیل دولت فراگیر با مشارکت همه اقوام دانستند. 

در خصوص یمن نیز راه حل سیاسی مبتنی بر آتش بس، رفع محاصره انسانی و گفتگوهای یمنی – یمنی مورد تاکید قرار گرفت.


تاکید وزرای خارجه ایران و روسیه بر نهایی کردن نقشه راه روابط د‌و کشور