کاراکاس از واشنگتن خواست دفاتر دیپلماتیک “دزدیده شده” را پس بدهد

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل آناتولی، فلیکس پلاسنسیا،‌ وزیر خارجه ونزوئلا در بیانیه‌ای به مطبوعات خطاب به جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه‌اش، از آنها خواست تا دستور بازگرداندن دارایی‌های دیپلماتیک ونزوئلا که از سال ۲۰۱۹ پس از تصرف توسط عوامل گوایدو، رهبر اپوزیسیون، دزدیده شده‌اند، بدهد.

وی گفت: ما از جو بایدن، رئیس‌جمهور و آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا می‌خواهیم به مقامات دولتی دستور دهند که مقر دیپلماتیک کاراکاس در واشنگتن و کنسولگری ما در نیویورک را به دولت ونزوئلا بازگردانند.

طبق گفته وزیر خارجه ونزوئلا، تصرف این دارایی‌ها “غارت و سرقت از همه ونزوئلایی‌ها” و در حال نابودی است، بنابراین باید به مقامات دولت ونزوئلا به  ریاست نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور قانونی بازگردانده شود.

وی از بلینکن خواست از الگوی دولت بولیوی پیروی کند، که اخیراً بیش از ۱۲ خودرو را که از اکتبر ۲۰۲۰ در دست عوامل گوایدو در لاپاز در زمان حکومت آنی‌یز در دست داشتند، بازگرداند. پس از انتخاب لوئیس آرس به عنوان رئیس جمهور بولیوی در سال گذشته، دولت مادورو روابط خود را با لاپاز از سر گرفت.

کاراکاس مجدداً تأکید کرد که این کالاها باید به دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهور، که نماینده «دولت قانون اساسی جمهوری و همه ونزوئلاها» است، بازگردانده شود.
 وزیر امور خارجه ونزوئلا چندین رهبر مخالف را به تخریب اموال فرهنگی، کتابخانه سفارت، آثار هنری و اقامتگاه رسمی نمایندگی دیپلماتیک در بولیوی متهم کرد.

در ژانویه ۲۰۱۹، پس از آنکه مجلس ملی تحت کنترل مخالفان ونزوئلا گفت که مادورو نامشروع است، گوایدو خود را به عنوان رئیس جمهور موقت معرفی کرد. دولت ایالات متحده و حدود ۵۰ کشور دیگر از آن زمان گوایدو را به عنوان “رئیس جمهور موقت” ونزوئلا به رسمیت شناخته‌اند. در حالی که اتحادیه اروپا و ایالات متحده با به رسمیت شناختن رسمی گوایدو به ریاست جمهوری پیوستند، درهای گفتگو با مادورو را رها کردند.

ونزوئلا همچنین خواهان بازگرداندن سایر دارایی‌هایی است که «دزدیده شده‌اند» مانند آثار هنری و اسناد.

کاراکاس از واشنگتن خواست دفاتر دیپلماتیک “دزدیده شده” را پس بدهد