کمیسیون اروپا: دسترسی روسیه به بازارهای مالی با حمله به اوکراین قطع می‌شود

خبرگزاری ایسنا

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، رهبران غربی تاکنون از ارائه جزئیات درباره اقدامات مورد توافق خود در پاسخ به حمله احتمالی روسیه به اوکراین خودداری کرده و تنها با رد کردن پاسخ نظامی، وعده تحریم‌های اقتصادی بی‌سابقه‌ای را داده‌اند.

اورزولا فون درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت: در اصل روسیه از بازارهای مالی بین‌المللی محروم خواهد شد. تحریم‌ها علیه تمامی کالاهای اروپایی وضع خواهد شد که روسیه برای مدرن‌سازی و تنوع بخشیدن به اقتصادش به آن‌ها نیاز فوری دارد، حوزه‌ای که ما در آن – در سطح جهانی – مسلط هستیم و مسکو جایگزینی برای ما ندارد.

او با رد درخواست روز شنبه ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین برای تحریم فوری روسیه، گفت، تحریم‌ها تنها پس از وقوع تهاجم اعمال خواهند شد.

او گفت: حرکت به سمت تحریم‌ها به قدری عظیم و سرنوشت‌ساز است که می‌دانیم همیشه باید به روسیه فرصتی برای بازگشت به دیپلماسی و میز مذاکره بدهیم؛ این پنجره هنوز باز است.

براساس گزارش‌ها، روسیه که حدود ۱۵۰ هزار سرباز را در اطراف مرزهای شمالی و شرقی اوکراین مستقر کرده، از غرب خواسته است تا تضمین کند که اوکراین هرگز عضو ناتو نخواهد شد؛ ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه این را برای امنیت طولانی مدت روسیه ضروری می‌داند.

اما فون درلاین که ریاست اجرایی ۲۷ عضو اتحادیه اروپا را بر عهده دارد، گفت که اتکای روسیه به صادرات سوخت فسیلی نقطه ضعف آن است. او گفت: (صادرات سوخت) یک سوم صادرات روسیه و نیمی از بودجه این کشور را تشکیل می‌دهد؛ روسیه نیاز به مدرن‌سازی دارد، اما اگر تحریم‌های جدید وضع شود، این دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود.

کمیسیون اروپا: دسترسی روسیه به بازارهای مالی با حمله به اوکراین قطع می‌شود