ناتو: حضور نظامی خود را در بخش شرقی ائتلاف افزایش می‌دهیم

باشگاه خبرنگاران جوان :

باشگاه خبرنگاران جوان – ینس استولتنبرگ در پی تنش اوکراین و روسیه در اظهاراتی، حمله روسیه به اوکراین را لحظه تعیین کننده در تاریخ قاره اروپا خواند و مدعی شد که حمله روسیه با وجود تکذیب‌های فراوانی صورت گرفت و مسکو مسئولیت کامل حمله به اوکراین و نقض قوانین بین‌المللی را بر عهده دارد.

به گزارش الجزیره، دبیر کل ناتو از روسیه خواست تا  نیرو‌های خود را از اوکراین خارج کند و به مسیر دیپلماسی بازگردد و گفت: «ما یک طرح دفاعی را برای محافظت از متحدان خود فعال خواهیم کرد که به ما امکان می‌دهد در صورت نیاز نیرو‌های خود را در اوکراین مستقر کنیم. در پاسخ به حمله روسیه، تصمیم گرفتیم تجمع نیرو‌های خود را در بخش شرقی ائتلاف افزایش دهیم. همه متحدان ناتو تحریم‌های شدیدی را علیه روسیه اعمال و به اوکراین کمک نظامی کردند. ما حدود ۱۰۰ جنگنده داریم که برای دفاع از آسمان اوکراین کاملا آماده هستند. ما تهاجم گسترده روسیه به اوکراین را قویا محکوم می‌کنیم و نقض قوانین بین المللی را نمی‌پذیریم.»

استولتنبرگ بدون اشاره به اقدامات تحریک آمیز غرب و ناتو مدعی شد که مسکو می‌خواهد قوانینی را که برای چندین دهه صلح را حفظ کرده‌اند پاره کند و نقشه‌های نفوذ، آزادی و دموکراسی را دوباره ترسیم کند. ناتو در حال برداشتن گام‌های حساب شده‌ای است که مطابق با رویداد‌های زمینی است. ناتو فردا نشستی برای بررسی تحولات اوضاع اوکراین برگزار می‌کند.

او در ادامه اظهار کرد: روسیه راه حل‌های سیاسی را بسته است و این بر امنیت همه  تأثیر خواهد گذاشت. تهدید روسیه ناتو را به تقویت نیروی دفاعی خود و دفاع از ارزش‌هایی که ما را متحد می‌کند، سوق می‌دهد. کل اروپا در برابر تهدیدات روسیه متحد است. ما به اوکراین سیستم های دفاعی داده ایم، اما قصد نداریم نیروهای خود را بفرستیم. ما متعهد به یک توافق دفاع جمعی هستیم و این از بدتر شدن اوضاع منطقه جلوگیری می کند.

پیش از این ناتو با صدور بیانیه ای اظهار داشته بود که اقدامات روسیه امنیت اروپا را تهدید می‌کند و پیامد‌های استراتژیک خواهد داشت و ناتو اقدامات لازم را برای محافظت از متحدان خود ادامه خواهد داد و سطح آمادگی نیرو‌های خود را برای پاسخگویی در صورت بروز شرایط اضطراری افزایش خواهد داد.

این در حالی است که صبح امروز روسیه عملیات نظامی خود در اوکراین را آغاز کرد و تاکنون بنابر برخی آمار‌های اعلام شده، دستکم ۵۰ سرباز روس و ۴۰ سرباز اوکراینی جان خود را از دست داده اند. 

ناتو: حضور نظامی خود را در بخش شرقی ائتلاف افزایش می‌دهیم