افزایش تعداد مدارس تحت پوشش «خدمات مشاوره‌ای»

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش گروه آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، اصغر باقرزاده معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در خصوص اقدامات معاونت پرورشی و فرهنگی برای جبران آسیب‌های اجتماعی و سلامت روان دانش‌آموزان ناشی از کرونا، اظهار کرد: معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش سال‌هاست علاوه بر فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و تربیتی، خود را موظف و مکلّف دانسته به مسأله «پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی»، توجه کند.

وی با بیان اینکه بر این اساس اداره کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی تشکیل شده و طرح‌های کلانی در این اداره کل در حال اجراست، افزود: اثرات این فعالیت‌ها به صورت کیفی و کمی قابل اندازه‌گیری است و بر اساس آمارهای رسمی، تأثیری که فعالیت‌های این حوزه داشته، قابل توجه، رصد و پایش است.

باقرزاده تصریح کرد: مبنای عمده فعالیت‌های این اداره کل براساس پیشگیری از آسیب، است که این امر توسط غربالگری و تشخیص اینکه دانش‌آموزان در چه مراحلی از وضعیت سلامت روانی و جسمی هستند، صورت می‌گیرد.

وی ادامه داد: اداره کل امور تربیتی، مشاوره و مراقبت در برابر آسیب‌های اجتماعی در صورت مشاهده این که برخی از دانش‌آموزان دچار آسیب‌های اجتماعی هستند و این روند در حال افزایش است، با اقدامات حمایتی و با کمک گرفتن از مراکز مشاوره تخصصی از روند رشد آسیب‌ها جلوگیری و به درمان این امر کمک می‌کند.

سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به راه‌اندازی سامانه نماد و سامانه 1570 (فوریت‌های مشاوره)، گفت: مراکز مشاوره در سطح استان و مناطق کشور با حضور مشاوران آموزش و پرورش در حال رصد و حمایت از افرادی هستند که نیازهای مشاوره‌ای دارند.

وی افزود: در ادامه امسال و سال‌های آینده پوشش غربالگری، حمایت و اقدامات حمایتی و ترمیمی برای جبران آسیب‌های اجتماعی افزایش می‌یابد و تعداد مدارس بیشتری تحت حمایت خدمات مشاوره‌ای قرار خواهند گرفت.


افزایش تعداد مدارس تحت پوشش «خدمات مشاوره‌ای»