لایحه بودجه در دولت نهایی شد/ یکشنبه‌آینده بودجه۱۴۰۱ تقدیم مجلس می‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، سید محمد حسینی روز دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: تعامل دولت و مجلس یک بحث راهبردی است و ما تاکید داریم که همواره بین دولت و مجلس همکاری برای خدمت وجود داشته باشد.

 معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد: باید از حاشیه و مسائل تنش‌زا پرهیز کنیم چرا که دود چالش‌ها به چشم مردم خواهد رفت.

حسینی با اشاره تعاملات دولت و مجلس در بحث رای اعتماد به وزیران، تصریح کرد: سعی کردیم در موضوع رای اعتماد به ابهامات و سوالات نمایندگان پاسخ دهیم و نمایندگان هم همکاری خوبی داشتند به طوری که اکثر وزیران بالای ۲۰۰ رای آوردند.

وی با بیان اینکه لایحه بودجه در دولت نهایی شده است، گفت:  قرار شد روز یکشنبه آینده لایحه بودجه۱۴۰۱ تقدیم مجلس شود که رئیس جمهوری در مجلس حضور  یافته و لایحه را تقدیم می‌کند.

معاون امور مجلس رییس‌جمهوری بیان کرد: بودجه مهمترین لایحه دولت است چرا که ریل‌گذاری برای یک سال است و برنامه‌هایی که رییس جمهوری اعلام کرده در این برنامه تجلی پیدا می‌کند.

 معاون رییس جمهوری در ادامه با بیان اینکه هر دو هفته چندین جلسه مجمع استانی برگزار شده است‌، گفت: تاکنون رییس جمهوری با ۹مجمع استانی جلسه داشته اند و همه نمایندگان این مجامع نظرات خود را اعلام کردند. البته دنبال قیاس با دولت قبل در تعامل با مجلس نیستیم، اما برخی نمایندگان که با رییس جمهور جلسه دارند اعلام می‌کنند حتی یکبار موفق نشدیم با رییس جمهور قبلی جلسه داشته باشیم.

حسینی یادآورشد: این در حالی است که در این صد روز اخیر رییس جمهور پنج بار در مجلس حضور یافتند.

وی همچنین گفت: مصوبات مجلس بدون وقفه ابلاغ می‌شود و یک مورد هم نبوده که به تاخیر بیفتد.

معاون پارلمانی رییس جمهوری ضمن قدردانی از روسای قوای مقننه و قضاییه گفت: جلسات سران قوا به طور منظم برگزار می‌شود و این نشست‌ها به پیشبرد اهداف نظام کمک می کند و باید از اینجا جا از رئیس مجلس و رییس قوه قضاییه تشکر کنیم که این نگاه را دارند.

حسینی خاطرنشان کرد: علاوه بر این برنامه ریزی شده که معاون اول رییس جمهوری با کمیسیون های مجلس دیدار داشته باشد که جلسه اول با کمیسیون اقتصادی برگزار شده است.

وی در بخش دیگری از نشست به طرحها ولوایح ارائه شده به مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت:تاکنون ۵۵۷ طرح از سوی مجلس ارائه شده ولی ما باید بیشتر به سمت ارائه لایحه از سمت دولت برویم،  چون دولت می‌تواند کار کارشناسی بیشتری انجام دهد،ضمن اینکه بار مالی آن هم در نظر گرفته می‌شود. البته نمایندگان هم حق دارند چون در دولت گذشته کم کاری‌هایی از سوی دولت وجود داشته و نمایندگان مجبور می‌شدند خودشان وارد عمل شوند. 

 معاون پارلمانی رییس جمهوری اضافه کرد:  انتظار داریم نمایندگان محدودیت‌های دولت را در نظر بگیرند چرا که گاهی نمایندگان در دیدار با رییس جمهور لیست بلندی از مسائل حوزه انتخابیه را ارائه می‌کنند که باید این اقدامات براساس واقع بینی صورت گیرد. 

حسینی گفت: در حال حاضر ۳۹ سوال از وزیر نیرو در مورد کم آبی مطرح شده، اما وزرای دولت تازه از راه رسیده اند و ما توقع داریم نمایندگان یک مقدار به وزرا فرصت دهند و عملکرد آنها را ببینند چرا که قطعا وزرای جدید نقشی در بروز مشکلات فعلی نداشته اند. البته وزرا در تعامل با مجلس هستند. 

وی در ادامه به انتصابات فامیلی اشاره کرد و افزود: ۳۶ نماینده درباره جلوگیری از انتصابات فامیلی تذکر دادند، ما خواستیم مصادیق ارائه شود تا پیگیری کنیم، برخی گفتند نگاه ما ناظر به آینده بوده و خواستیم بعدا چنین انتصاباتی صورت نگیرد، برخی هم گفتند از رسانه‌ها شنیدیم، لذا ما توقع داریم این مسائل قبل از رسانه ای شدن و مطرح شدن در تریبون سوالات خود را از ما بپرسند و اگر جواب قانع کننده ای نبود می‌توانند اعلام کنند.

حسینی در بخش دیگری از این نشست با اشاره به مذاکرات وین برای رفع تحریمها اظهار کردک این بار یک تیم جامع و کامل از وزارتخانه‌های مختلف با اختیارات کامل راهی مذاکره شده اند و از منافع ملی ما صیانت خواهند کرد. مهمترین بحث هم این است که آمریکا از برجام خارج شده و الان می‌خواهد به برجام بازگردد، برای همین باید براساس تعهداتی که داشتند، تحریم ها را بردارند.

 ادامه دارد 

لایحه بودجه در دولت نهایی شد/ یکشنبه‌آینده بودجه۱۴۰۱ تقدیم مجلس می‌شود