دولت برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و اشتغال برنامه داشته باشد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «سیدجواد حسینی‌کیا»  در جلسه علنی صبح چهارشنبه مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت زینب(س) و تبریک به جامعه پرستاران کشور، گفت: جامعه پرستاران در ۲ سال اخیر مجاهدت‌ زیادی برای مقابله با بیماری کرونا انجام داده‌اند و دولت باید برای آنها چاره اندیشی ویژه‌ای در بودجه ۱۴۰۱ داشته باشد.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی، مشکلات اقتصادی را اصلی‌ترین مسأله کشور و نتیجه عملکرد دولت قبل عنوان کرد و افزود: وضع معیشت مردم خوب نیست و سفره‌ها کوچک شده و خانواده‌ها نگران آینده فرزندان خود هستند. بنابراین در برخورد با مفاسد مصلحت اندیشی کرد.

حسینی کیا اضافه کرد: رییس‌جمهوری می‌گوید عده ای نشسته و قیمت ارز را افزایش می‌دهند. چرا دستگاه‌های مسوول در این حوزه اقدام جدی انجام نمی‌دهند؟ امروز مافیاها، مردم و معیشت مردم را نشانه گرفته و این یعنی محاربه با نظام و سکوت خیانت به مردم است پس تعلل نکنید. مردم پای نظام و انقلاب ایستاده و خون داده‌اند و امروز تحمل بی عدالتی را ندارند.

وی خاطرنشان کرد: اشتغال جوانان دغدغه پدران و مادران است و گره اصلی آن به دلیل بی ثباتی اقتصادی، دیوانسالاری ناکارآمد و عدم مبارزه جدی با قاچاق کالا است. دولت برنامه جدی برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و اشتغال داشته باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم افزود: در آستانه ارائه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس هستیم. دولت باید به جای تغییر ارقام، باید ساختار بودجه را تغییر دهد تا مولد باشد نه هزینه‌ای. دولت برای یارانه‌ها باید تدبیر کند که البته ما دادن آن مخالف نیستیم بلکه با دادن یارانه به ثروتمندان مخالف هستیم که بیشتر یارانه را امروز ثروتمندان مصرف کرده و فقرا کمترین بهره را از آن می‌برند.

حسینی کیا بیان کرد: دولت در بودجه ۱۴۰۱ باید رتبه بندی معلمان را کامل اجرا کند تا کرامت و منزلت آنها حفظ شود و نه اینکه معلمان در سختی و رنج به سر ببرند و این وضعیت معیشتی آنها باشد. کارگران و مردم و روزمزدبگیران نگران آینده هستند، نکند سفره این اقشار در سال آینده کوچک تر شود.

نماینده سنقر با اشاره به مذاکرات هسته ای، گفت: مصالح ملی و مسائل موشکی قابل مذاکره و معامله نیست و آمریکایی‌ها به اعمال تحریم عادت کرده‌اند و همین امروز ۸ فرد و ۴ نهاد را دوباره تحریم کرده اند. بنابراین تیم مذاکره کننده چگونه می‌خواهید به آنها اعتماد کند از این رو باید بیشتر مراقبت کرد و با  دست پر به میدان مذاکره رفت. آمریکایی‌ها و  اروپایی‌ها آنقدر نامرد هستند که اگر با آنها دست دادید باید انگشتان دست خود را مجدد بشمارید که مبادا چیزی از آن کم شده باشد.

وی ادامه داد: بازنشستگان دغدغه‌مند هستند که اولا مطالبات آنها پرداخت نشده و حقوق آنها با شاغلان متناسب نباشدو دولتمردان خود را جای بازنشستگان بگذارند تا به درستی اظهار نظر کرده و تصمیم بگیرند.

حسینی کیا در تذکری به وزیر کشاورزی عنوان کرد: وضعیت بیمه کشاورزی مناسب نبوده و بیمه به شکل هزینه‌ای با کشاورزان معامله کرده و قرارداد می‌بندد در حالی که باید درآمدی باشد.  

وی به وزیر اقتصاد گفت: بی برنامگی این وزارتخانه باعث این وضعیت به هم ریختگی بازار ارز شده از همین رو چرا توجه نمی‌کنید که این بازار روی قیمت‌های بازار سایه می‌اندازد.

دولت برای هدایت نقدینگی به سمت تولید و اشتغال برنامه داشته باشد