ایجاد کریدورهای حمل و نقلی بین ایران و ارمنستان منافع دو ملت را تامین می‌کند

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی ایرنا از روابط عمومی سفارت ایران در ارمنستان، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان فرا رسیدن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان را به آرارت میرزویان همتای ارمنی خود تبریک گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

جناب آقای میرزویان وزیر محترم امور خارجه جمهوری ارمنستان

با کمال خرسندی، فرا رسیدن سی‌امین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان را به جنابعالی تبریک می‌گویم.

جمهوری اسلامی ایران، جزو اولین کشورهایی بود که استقلال جمهوری ارمنستان را به رسمیت شناخت و روابط دیپلماتیک رسمی با این کشور برقرار کرد.

طی سی سال گذشته، مناسبات دو کشور در عرصه‌های مختلف، گسترش و تحکیم یافته و با امضای اسناد متعدد، پایه‌های حقوقی همکاری‌ها تقویت گردیده است. به موازات این امر، طرح‌های متعدد همکاری، بین دو کشور اجرا گردیده است که از جمله مهم‌ترین آنها، می‌توان به طرح‌های مهم احداث خط انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران و خطوط انتقال برق در ارمنستان اشاره نمود. همچنین ایجاد کریدورهای حمل و نقلی از قلمرو دو کشور نیز در دست پیگیری است، که علاوه بر ارتقای جایگاه دو کشور، منافع دو ملت را تأمین و ثبات و امنیت منطقه را تحکیم خواهد بخشید.

علی‌رغم این موفقیت‌ها، اینجانب معتقدم فرصت‌ها و ظرفیت‌های بسیار بیشتر و متنوع‌تری برای پیشبرد مناسبات دو کشور وجود دارد که بایستی با رفع موانع موجود و چاره‌اندیشی‌های فوری، نسبت به بهره‌برداری از آنها به منظور تقویت روابط بین دو کشور، اقدام نمود.

جناب آقای وزیر، متأسفانه مناقشه قره‌باغ طی سی سال گذشته، نه تنها منطقه قفقاز را با بحران امنیتی و بی‌ثباتی مواجه ساخت، بلکه بر روند رشد و توسعه این منطقه و محیط پیرامونی آن تأثیر گذاشت و از سرعت تعاملات منطقه‌ای کاست. با این حال مفتخرم به اطلاع جنابعالی برسانم که جمهوری اسلامی ایران، از ابتدای مناقشه با تأکید بر لزوم احترام به تمامیت ارضی کشورها و تأمین حقوق اقوام، در جهت کمک به حل و فصل عادلانه مناقشه تلاش کرده و می‌کند.

در خاتمه، ضمن ارج نهادن به تلاش‌ها و اقدامات گذشته و با تصریح بر این که تحولات اخیر منطقه قفقاز، شرایط را برای گسترش همکاری‌های ایران و ارمنستان و همچنین شکل‌گیری همکاری‌های چندجانبه منطقه‌ای فراهم ساخته است. مایلم بر اراده کشورم در راستای تقویت همکاری‌های دوجانبه و منطقه‌ای با جمهوری ارمنستان تأکید نمایم.

از خداوند متعال برای جنابعالی موفقیت و شادکامی و برای دولت و ملت ارمنستان رفاه و بهروزی مسئلت می‌نمایم.

ایجاد کریدورهای حمل و نقلی بین ایران و ارمنستان منافع دو ملت را تامین می‌کند