جمشیدی: سیاست همسایگی ایران در یکصد روز اخیر کارآمد بوده است

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش شنبه شب ایرنا، جمشیدی با حضور در بخش خبری ساعت ۲۱ شبکه یک سیما در تشریح اهداف نشست امروز سفرا و نمایندگان کشورهای همسایه با رئیس جمهوری افزود: یکی از پایه‌های اصلی سیاست خارجی دولت، سیاست همسایگی و تعامل حداکثری و چندجانبه‌گرایی اقتصادی است.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از مزیت‌های اصلی سرزمین ایران این است که همسایه‌های فراوان، سواحل طولانی و به‌خصوص اقیانوسی و منابع طبیعی سرشاری دارد اما متاسفانه در گذر زمان کمتر به این ویژگی‌ها توجه شده است.

وی افزود: به‌ عنوان مثال بیشتر به ذخایر انرژی توجه شده است درحالی‌که کشوری که بیشترین همسایه‌ها را دارد، می‌تواند به‌راحتی روابط اقتصادی خود را چند برابر کند که یکی از اهداف نشست امروز سفرا و نمایندگان جمهوری اسلامی در کشورهای همسایه که با حضور رئیس جمهوری برگزار شد، همین بوده است.

جمشیدی گفت: در این گردهمایی سفرای ایران در کشورهای همسایه و همچنین کنسولگری هایی که در این کشورها فعال هستند، مشکلات و خلأهای موجود در نوع روابطی که کشور ما با همسایگان و کشورهایی که روابط اقتصادی چشمگیر با جمهوری اسلامی دارند را بررسی کردند.

وی تصریح کرد: حل مشکلات منطقه ای نیازمند یک همفکری اساسی است؛ رئیس جمهوری برهمین اساس دستور دادند که نقشه راه همکاری‌های اقتصادی عملیاتی و پایدار با کشورهای همسایه و کشورهای منطقه‌ که ما روابط اقتصادی گسترده با آنها داریم در نظر گرفته شده و تدوین شود.

معاون سیاسی دفتر رئیس جمهوری افزود: برآوردی که ما در این ۱۰۰ روز داشتیم این است که سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران جواب داده و این علاوه‌بر این‌که باعث گسترش تبادلات تجاری و به‌خصوص تقویت بخش خصوصی در داخل کشور می‌شود یک الزام دارد و آن اعتماد سیاسی است. ادامه دارد..

جمشیدی: سیاست همسایگی ایران در یکصد روز اخیر کارآمد بوده است