دولت گذشته باید نسبت به تفاهم عوامانه خود به مردم پاسخگو باشد

خبرگزاری ایرنا :

زهیر اصفهانی شامگاه شنبه در گفت وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا با اشاره به تجربه تلخ گذشته در رابطه با برجام که توسط دولت گذشته شکل گرفت، نگاه عقلانی به مذاکرات و همچنین در نظرگرفتن منافع ملی را امری ضروری دانسته و گفت: در دیداری که وزیرخارجه کشورمان با آیت الله جوادی آملی داشت، آیت الله جوادی آملی همان مساله ای که در دولت پیشین بدان تاکید داشت دوباره تکرار کرد. ایشان بر این مساله تاکید داشت که همه کشورها ناگریز به مذاکره با هم هستند ولی اگر ما با آنها دست دادیم حتما پس از آن انگشتان خود را بشماریم.

وی ادامه داد: این تمثیل بیانگر لزوم عدم اعتماد به طرف های غربی و آمریکایی در مذاکرات بین المللی بوده؛ متاسفانه این موضوع توسط دولت روحانی مورد توجه قرار نگرفت و خسارتی که تا به امروز شاهد آن هستیم ناشی از همین ساده انگاری نسبت به مذاکرات با طرف های غربی است. بدون شک نباید به تحت تاثیر عملیات روانی و رسانه ای دشمن و ایجاد حربه های مختلف به هرنوع مذاکره ای تن داد.

این کارشناس مسائل بین المللی گفت: آنچه امروزه به عنوان خسران بزرگ در حوزه اقتصاد مشاهده می کنیم، اثرات تحریم هایی بوده که در پسابرجام توسط امریکا اجرایی شده است. دولتمردان باید بدانند مذاکره با کشورهای جهان نیازمند تحقیقات سنگین علمی حقوقی بوده و که فهم سیاست بین الملل را می طلبد. تحقق نتیجه به هرنحوی یکی از اصلی ترین چالش هایی بوده که ممکن است در اینده گریبان گیر کشورمان شود.

وی تصریح کرد: ما تجربه این نوع تحقق بدون پشتوانه تحقیقاتی را در دولت گذشته داشته ایم و دیگر مردم خواهان بازگشت به این شیوه غلط و مخرب نیستند. مردم نیز به خوبی اگاه شده اند که برای خروج از وضعیت فعلی باید مذاکراتی بلندمدت مبتنی بر اعتلا و اقتدار کشور را در پیش گرفت.
این کارشناس حوزه بین الملل به لزوم اخذ ضمانت اجرایی در پشت میز مذاکره با طرف های غربی اشاره کرده و گفت: وقتی صحبت از ضمانت اجرایی شود در واقع قرار نیست حقی مازاد بر آنچه در مذاکرات بیان شده به ایران تعلق یابد بلکه هدف از ضمانت اجرایی با توجه به تجربه عهدشکنی طرف های غربی، ایجاد یک توافق نامه متوازن است.

وی ادامه داد: وقتی ما در عقد توافق نامه با طرف های غربی همه عناصر همچون زمان، هزینه تعهدات و میزان بازگشت پذیری را به صورت یکسان برای دوطرف در نظر بگیریم طبیعتا هرکدام از این معاهده خارج شوند هزینه سنگینی را باید پرداخت کنند و بنابراین خروج از این تفاهم نامه کار اسانی نخواهد بود. اقدام متقابل حقی است که دوطرف باید در تفاهم نامه مکتوب در نظر بگیرند تا اینگونه ایران نیز براساس تفاهم نامه امضا شده حق اخذجریمه از طرف های غربی و امریکا را داشته باشد.

دولت گذشته باید نسبت به تفاهم عوامانه خود به مردم پاسخگو باشد