الگوی امنیتی در منطقه باید بدون دخالت بازیگران فرامنطقه‌ای باشد

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع، سرتیپ پاسدار سید مهدی فرحی در دیدار با «عبدالعزیز بن عبدالله‌المنذری» معاون عملیات و برنامه‌ریزی ستاد نیروهای مسلح سلطنت عمان در سخنانی اظهار کرد: کشور عمان، کشور دوست و برادر ما در منطقه محسوب می‌شود و از جایگاه ویژه و ارزشمندی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با ابراز خرسندی از تاریخ روابط رسمی -سیاسی دو کشور گفت: به رغم روابط دیرینه دوکشور و ارتباط ملت‌ها، روابط ایران و عمان وارد پنجاهمین سالگرد آن شده است و این میزان از قدمت روابط دو کشور، همکاری‌ها و تعاملات، می‌تواند به عنوان الگویی برای سایر کشورهای منطقه تبدیل شود.

فرحی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بر این باور است که امنیت در غرب آسیا می‌بایست صرفاً توسط کشورهای منطقه تامین شود، تصریح کرد: ترتیبات و الگوی امنیتی باید بدون دخالت بازیگران فرا منطقه‌ای و مبتنی بر یک الگوی بومی با حضور همه بازیگران منطقه و درک مشترک از امنیت، صورت پذیرد.

وی با اشاره به شانزدهمین دور از کمیسیون مشترک دوستی نظامی جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان گفت: این کمیسیون نمونه بارز و مثالزدنی از تعاملات دوجانبه است که نشان از اراده و تعهد بالای نیروهای مسلح ایران و عمان برای همکاری و تعامل فیمابین دارد.

جانشین وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از پیشرفت کشور عمان استقبال می‌کند، تاکید کرد: تعامل، گفت وگو، رایزنی و هم‌اندیشی با همسایگان بر سر مسائل مهم منطقه‌ای و کمک به پیشرفت آنها اولویت دیپلماسی دولت جدید ایران است و در همین چارچوب وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران آماده کمک به کشورهای دوست به ویژه عمان خواهد بود.

فرحی با بیان اینکه بسیاری از محصولات دفاعی و نظامی جمهوری اسلامی با تکیه بر توانمندی بومی و داخلی، طراحی، تولید و ساخته می‌شود، خاطرنشان کرد: وزارت دفاع آمادگی دارد تا در قالب تفاهم‌نامه‌ مشترک همکاری‌های دوجانبه و مبتنی بر علایق و نیازهای مشترک و مورد توافق دو طرف را گسترش دهد.

معاون عملیات و برنامه‌ریزی ستاد نیروهای مسلح سلطنت عمان نیز در این دیدار ضمن تبریک پیشرفت‌های دفاعی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اشتراکات تاریخی و روابط عمیق پادشاهی عمان و ایران تاکید کرد: این نشست‌ها و جلسات مشترک به تعمیق هر چه بیشتر روابط دو کشور کمک خواهد کرد.

فرحی با بیان اینکه سلطنت عمان، ایران را دوست خود می‌داند و بسیار علاقه‌مند است از ظرفیت‌ها و پیشرفت‌های علمی ایران بهره‌مند شود، تصریح کرد: این موضوع در گفت وگوی کمیته‌های تخصصی میان دو کشور بررسی و انشاء الله به نتایج مطلوبی برای هر دو کشور خواهد رسید.

سرتیپ عبدالعزیز بن عبدالله المنذری معاون عملیات و برنامه‌ریزی ستاد نیروهای مسلح سلطنت عمان با اشاره به داران بودن مرزهای آبی طولانی کشور عمان، همکاری دو جانبه جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان را  در تأمین هرچه بیشتر امنیت دریای عمان موثر دانست و خاطرنشان کرد: انشاالله در سایه همکاری و تعامل نیروهای مسلح دو کشور شاهد امنیت پایدار در این منطقه باشیم.

الگوی امنیتی در منطقه باید بدون دخالت بازیگران فرامنطقه‌ای باشد

الگوی امنیتی در منطقه باید بدون دخالت بازیگران فرامنطقه‌ای باشد