کمک‌های بین المللی برای اتباع افغانستانی کمتر از ۵ درصد هزینه‌هاست

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حسین ذوالفقاری روز یکشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با فیلیپو گراندی کمیسیر عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در وزارت کشور، گفت: کمک‌های بین المللی برای اتباع افغانستانی کمتر از ۵درصد هزینه‌های آنان است و ایران این هزینه‌ها را متحمل می‌شود.

معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور اضافه کرد: سیاست‌های غلط و مداخله‌جویانه در منطقه موجب این حجم از آوارگان شد و تا وقتی این سیاست ادامه داشته باشد، همچنان شاهد آوارگی پناهندگان خواهیم بود.

ذوالفقاری گفت: ما وضعیت اخیر افغانستان را پیش بینی کرده بودیم و در جریان این اتفاقات ۵۰۰ هزار نفر وارد ایران شدند.

وی ادامه داد: با مسوولان طالبان هماهنگی زیادی انجام شد تا از مهاجرت‌های غیرمتعارف و گسترده جلوگیری شود. چندصد نفر که هنوز متقاعد نشدند به افغانستان برگردند در اردوگاه‌های شهرهای مرزی کشور اسکان داده می‌شوند.

معاون امنیتی و انتظامی وزارت کشور افزود: حدود ۵۲۶ هزار دانش‌آموز افغانستانی در مدارس کشور در حال تحصیل هستند که ۱۲۰ هزار نفر از آنها از فرزندان افراد غیرمجاز هستند.

ذوالفقاری خاطرنشان کرد: در زمینه تزریق واکسن، بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار دُز واکسن به اتباع تزریق کرده‌ایم و در حوزه بهداشت و درمان  تفاوتی بین ایرانیان و اتباع قائل نشدیم.

وی یادآور شد: کمتر از ۳ درصد اتباع در مهمان‌شهرها نگهداری می‌شوند و بقیه پناهندگان مانند شهروندان ایرانی در داخل کشور زندگی می‌کنند.

 ادامه دارد

کمک‌های بین المللی برای اتباع افغانستانی کمتر از ۵ درصد هزینه‌هاست