مدل پرداخت یارانه نقدی منسوخ شده/ارز۴۲۰۰زنجیره تولید را مختل کرده است

خبرگزاری ایرنا :

محسن زنگنه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا در مورد تغییر سیاست «اختصاص ارز ترجیحی از واردات به مصرف» گفت: معتقدم ارز ۴۲۰۰ تومانی باید حذف شود.اختصاص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردات ، نظام تولید را به هم ریخته و زنجیره آن را دچار اختلال کرده است.

رئیس کمیته اصلاح ساختار بودجه مجلس با بیان اینکه دولت جدید توان مقابله با رانت‌خواران را دارد، تاکید کرد: تغییر سیاست «اختصاص ارز ترجیحی از واردات به مصرف» تورم ایجاد می‌کند اما میزان تورم تحمیلی بستگی به عملکرد دولت در این زمینه دارد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه مدل پرداخت یارانه نقدی منسوخ شده است، گفت: سال ۸۹ این مدل اجرایی شد اما در آن زمان شرایط اقتصادی خیلی متفاوت‌تر از امروز بود. آن زمان دلار حدود۱۰۰۰ تومان بود و یارانه ۴۵ هزار تومانی بر اساس نرخ آب، برق و گاز محاسبه شده بود.

وی ادامه داد: طبق قانون هدفمندی یارانه‌ها باید بعد از یک سال مبلغ یارانه‌های نقدی افزایش پیدا می‌کرد اما این ماده از قانون اجرایی نشد لذا بعد از گذشت چندین سال مبلغ یارانه نقدی ارزش خود را در مقابل تورم از دست داد به طوری که امروز یارانه‌های نقدی تاثیر چندانی در زندگی مردم ندارد.

نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: پرداخت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی به اقشار ضعیف در ازای تغییر سیاست «اختصاص ارز ۴۲۰۰ از واردات به مصرف» جوابگوی تورم نیست و باید تدابیری دیگری برای حمایت از اقشار ضعیف اتخاذ شود.

زنگنه با پیشنهاد راهکار اختصاص یارانه‌ها به بخش تولید گفت: با اختصاص یارانه به حوزه تولید، کالاهای اساسی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده می‌رسد و تا حدودی تورم کنترل می شود.

مدل پرداخت یارانه نقدی منسوخ شده/ارز۴۲۰۰زنجیره تولید را مختل کرده است