تجلیل از برگزیدگان هفدهمین دوره جایزه بین‌المللی قرآن الجزایر

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، قاری زینب بن یوسف از الجزایر در هفدهمین دوره جایزه بین‌المللی حفظ قرآن الجزایر با حضور نمایندگان ۴۹ کشور اسلامی، رتبه اول را کسب کرد.

این مراسم به منظور تقدیر از برندگان این دوره و همچنین هیئت داوران بین‌المللی که بر ارزیابی شرکت‌کنندگان در این دوره جایزه نظارت داشتند، برگزار شد.

یوسف بلمهدی، وزیر امور دینی و اوقاف الجزایر در مراسم، تجلیل از برگزیدگان برتر این جایزه، تأکید کرد: این مراسم معنوی مذهبی بار دیگر پایبندی الجزایری‌ها به دین اسلام و دلبستگی آنها به کتاب الهی را نشان داد و حاکی از نقش روحانیان در توجه به مصالح ملت و شکل‌دهی نسل‌های آینده بر مبنای ارزش‌هایی مانند عشق به دین و وطن است.

بلمهدی افزود: این مسابقات با حمایت مالی عبدالمجید تبون، رئیس جمهور الجزایر و همزمان با معراج پیامبر (ص) و همچنین مناسبت‌های فراوانی برگزار می‌شود که مورد گرامیداشت مردم الجزایر است و همچنین چهره‌ای دیگر از سرزمین شهدا و قبله آزادگان بوده که مهر تأییدی بر این است که الجزایر همواره سرزمین فکر و معرفت باقی خواهد ماند.

وی با بیان اینکه تمام امکانات برای برگزاری موفقیت‌آمیز این رویداد معنوی به کار گرفته شد، در این راستا از نقش نهادهای دیپلماتیک و کنسولی الجزایر در خارج از کشور تجلیل کرد.

بلمهدی خاطرنشان کرد: علی‌رغم همه سختی‌های ناشی از کرونا، برگزاری این مسابقات پس از دو سال تعلیق، موفقیتی چشمگیر است که افتخار آن‌را باید متعلق به تمام دست‌اندرکاران دانست.

شایان ذکر است که مراسم پایانی جایزه بین‌المللی الجزایر برای قرآن کریم که در کاخ عبداللطیف رحال برگزار شد، از قاری یحیی بلال یوسف عبدالله یعقوب از کشور بحرین، برنده مقام دوم و قاری عبدالرحمن محمد حردان الربیعی از کشور سوریه، برنده مقام سوم نیز تجلیل شد.

به همین مناسبت با حضور تعدادی از وزرای دولت، نمایندگان دستگاه دیپلماسی در الجزایر و مقامات دیگر از اعضای کمیته بین‌المللی داوری نیز تجلیل شد.

شایان ذکر است، مساقات بین‌المللی قرآن الجزایر که در سال ۲۰۰۴ نخستین دوره آن برگزار شد، ویژه حافظان زیر ۲۵ سال است که قبلاً یکی از سه جایزه اول دوره‌های قبلی را کسب نکرده‌اند و قاریان حرفه‌ای و شناخته‌شده نیز حق شرکت در آن را ندارند.

تجلیل از برگزیدگان هفدهمین دوره جایزه بین‌المللی قرآن الجزایر