«اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» تقویت‌کننده جریان گردش کتاب و افزایش سرانه

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور، هادی آشتیانی درباره اجرای طرح اهدای کتاب در ایام هفته کتاب سال جاری، گفت: سنت اهدای کتاب طی سال‌های گذشته و در دوره‌های مختلف در نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با عناوین، شعارها و در مقاطع مختلف زمانی برگزار ‌شده که گاهی با تعبیه مخازنی در سطح شهرها از مردم خواسته می‌شد که کتاب‌های خوانده شده خود را در آن بگذارند و یا آنها را به کتابخانه های عمومی محل خود تحویل دهند.

وی افزود: امسال نیز هفته کتاب بهانه‌ای بود تا در راستای ترویج فرهنگ حسنه اهدای کتاب و با هدف غنی سازی منابع کتابخانه‌ای و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی، این طرح را با عنوان «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» اجرا کنیم تا مردم کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌اند را در اختیار دیگران  قرار دهند تا آنها نیز بتوانند از این کتاب‌ها استفاده کنند.

تقویت جریان گردش کتاب برای افزایش سرانه مطالعه

آشتیانی اجرای این طرح را اقدامی موثر برای احیاء و تقویت سنت حسنه نذر کتاب یا وقف در گردش کتاب و هدیه دادن کتاب به عنوان یک فعالیت فرهنگی دانست و گفت: با دعوت از مردم به این سنت حسنه، که در این طرح «اهدای کتاب اهدای دانایی» نام دارد، تلاش داریم جریانی مطالعاتی با محوریت حوزه خانواده، کودک و نوجوان، هم افزایی ظرفیت ها، انجام تبلیغات موثر، ایجاد زمینه های لازم به جهت پاسخ دادن به دغدغه های فرهنگی مردم ایجاد کنیم.

وی افزود: با فراهم کردن شرایط مناسب مطالعه برای آحاد مختلف جامعه، به افزایش سرانه مطالعه کمک کنیم؛ چرا که هرچقدر کتاب‌های جدید وارد کتابخانه‌ها شود و کتاب‌ها گردش پیدا کنند و مطالعه شوند، باعث افزایش سرانه مطالعه خواهد شد.

ورود کتاب‌های کمک آموزشی به چرخه اهدای کتاب

مدیر کل ترویج کتابخوانی و امور فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور ادامه داد: موضوع دیگری که در اجرای این طرح پیگیری می‌شود اهدای «کتاب‌های کمک درسی» است. به خصوص امسال با هماهنگی هایی که با برخی برنامه‌های تلویزیونی انجام شده، اعلام کردیم که دانش آموزان و دانشجویان، بخصوص افرادی که کنکور را پشت سر می‌گذارند، می‌توانند کتاب‌های کمک آموزشی که استفاده کرده‌اند را برای استفاده سایر داوطلبان کنکور به کتابخانه های محل زندگی خود اهدا کنند.

وی درباره میزان استقبال عمومی و کتاب‌های اهدا شده در این طرح نیز گفت: طرح تا ۲۲ آذرماه ادامه دارد و پس پایان طرح، آماری از میزان مشارکت افراد و سازمان‌ها در این طرح ارائه خواهد شد، اما بررسی‌های استانی نشان از استقبال خوب از این طرح دارد.

دعوت عمومی برای پیوستن به طرح «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی»

هادی آشتیانی با دعوت از عموم مردم و اقشار مختلف جامعه گفت: دعوت می‌کنیم از مردم عزیز که نگاهی به قفسه‌های کتابخانه منزل و کمدهای خود بیندازند و کتاب‌هایی که خوانده‌اند، لذت برده‌اند و از آن مطالبی یادگرفته‌اند را برای اشاعه این حس خوب و به اشتراک گذاری آن، به کتابخانه محل زندگی خود اهدا کنند تا سایر مردم هم از این لذت و حس خوب بهره‌مند شوند.

 طرح «اهدای کتاب؛ اهدای دانایی» از ابتدای هفته کتاب آغاز و تا ۲۲ آذر ماه سال جاری در کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور ادامه خواهد داشت.

https://dailybulletin.ir/08/12/2021/%d8%a7%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%aa%d8%a7%d8%a8%d8%9b-%d8%a7%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%aa%d9%82%d9%88%db%8c%d8%aa%e2%80%8c%da%a9%d9%86%d9%86-2/