برف گیر، روایت جمعه سیاه جامعه کوهنوردی

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مستند برف گیر به کارگردانی مشترک کیارش اشراقی و مرتضی قاضیان و تهیه کنندگی کیارش اشراقی، از تازه ترین تولیدات گروه اجتماعی شبکه پنج سیما پس از پشت سر گذاشتن مراحل فنی در سالروز حادثه تلخ پنجم دی ماه که در سال ۱۳۹۹ رخ داد، از شبکه پنج سیما پخش میشود.

برف گیر روایت حادثه ای است که طی آن ۱۲ نفر از کوهنوردان عزیز کشورمان در روز جمعه ۵ دی ماه ۱۳۹۹ در سه منطقه کلکچال، دارآباد و آهار دچار سرمازدگی و بهمن شدید شدند و جان خود را از دست دادند. 

این حادثه اتفاق بسیار نادری است که ممکن است هر صد سال یکبار در ارتفاعات هیمالیا یا آلپ رخ بدهد اما متاسفانه این بار در کشور عزیزمان و در ارتفاعات شهر تهران که نه تنها برای کوهنوردان حرفه ای بلکه برای عموم مردم قابل دسترس است، رخ داد و  در یک روز جان کوهنوردان بسیاری را گرفت.

علت اصلی ساخت مستند برف گیر نادر بودن حادثه و مهم تر از آن شرح و بررسی حادثه توسط تمام افراد مرتبط بوده است.

مخاطب با تماشای این فیلم اطلاعات مهمی برای کوهنوردی در فصل زمستان را کسب کرده و این فیلم میتواند سهم قابل توجهی در جلوگیری از تلفات حوادث آتی ورزش کوهنوردی داشته باشد.

علاوه بر آن، عملیات جستجو و نجات حادثه دیدگان پنج دی یکی از موفق ترین عملیات های جستجو و نجات جمعیت هلال احمر کشورمان با کمک سازمان های متولی همچون فدراسیون کوهنوردی، سازمان آتشنشانی، شهرداری تهران، امدادگران داوطلب و … بوده است.

در این عملیات ۷۲ ساعته، با تلاش شبانه روزی تعداد زیادی از مردم و کوهنوردان نجات یافتند و پیکر تمامی قربانیان این حادثه کشف و تحویل خانواده این عزیزان گردید.

تصویربرداری مستند برف گیر در همان روزهای نخست حادثه، با وجود شرایط بسیار سخت آب و هوایی در ارتفاعات تهران آغاز شد و پس از ۱۰ روز تصویربرداری و پوشش عملیات امداد و گفتگو با بیش از ۳۰ نفر از افراد مرتبط با این حادثه در اسفند ماه ۱۳۹۹ وارد مراحل پس از تولید گردید.

مستند بلند برف گیر به کارگردانی مشترک کیارش اشراقی و مرتضی قاضیان و تهیه کنندگی کیارش اشراقی، از تولیدات گروه اجتماعی شبکه پنج سیما، به عنوان یکی از ۲۳ اثر برتر ملی بخش بلند جشنواره بین المللی سینما حقیقت انتخاب شده و به زودی در پانزدهمین دوره این جشنواره اولین نمایش خود را تجربه خواهد کرد.

برف گیر، روایت جمعه سیاه جامعه کوهنوردی