برگزیدگان نخستین جایزه ادبی سفیر عشق معرفی شدند

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، برترین های نخستین جایزه ادبی سفیر عشق با موضوع مکتب شهید سلیمانی و شهدای مدافع حرم شامگاه پنجشنبه ۱۸ آذر ماه با حضور چهره های مطرح هنری کشور و میهمانانی از سراسر کشور در حسینیه ثارالله دزفول معرفی شدند.

محمد یاقدوس ، دبیر این جشنواره در آیین اختتامیه با بیان اینکه این طرح ابتکاری برای اولین بار در کشور با موضوع جایزه ادبی به نام یک شهید اجرا شد گفت: این طرح از آذرماه ۹۹ با راه اندازی شورای راهبردی آغاز و در ۲۲ اسفندماه سال ۱۳۹۹ همزمان با بزرگداشت شهدا از پوستر آن رونمایی شد .

محمد یاقدوس موضوع این جایزه را شامل مکتب سلیمانی ،شهدای مدافع حرم، شهد شهادت و سیره زندگی شهید ابوالقاسمی بیان کرد و افزود: قرار بود اختتامیه این جایزه ادبی مردادماه ۱۴۰۰ برگزار شود ولی به علت استقبال زیاد علاقه مندان دبیرخانه تا آبانماه فعال و امشب اختتامیه آن برگزار شد.

وی گفت: ۲۶۰ اثر از ۱۸۰ شرکت کننده از ۲۲ استان کشور به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که پس از بررسی اولیه ۱۶۰ اثر از ۱۲۰ شرکت کننده پذیرفته و توسط داوران ملی ارزیابی قرار گرفتند.

محمدرضا سنگری محقق و نویسنده عاشورایی نیز در این آیین ضمن پاسداشت شهدا از ابتدای تاریخ تا کنون گفت: حضرت زینب خودش مدافع حرم بود و شهدای مدافع حرم مدافعان مدافع حرم بودند.

وی به جایگاه رفیع شهدا اشاره کرد و تکریم و قدرشناسی از شهدا و خانواده شهدا، اثرآفرینان و هنرمندان در حوزه شعر و شهید را زیبنده دانست .

سنگری در ادامه به بیان ویژگی های شخصیتی شهید ابوالقاسمی از شهدای مدافع حرم دزفول پرداخت و افزود: شهید ابوالقاسمی عشق و هوش فوق العاده ای نسبت به شعر داشت و هنر گوش دادن در این شهید بسیار زیاد بود، با فضای شعر انس داشت و با عشق و علاقه به مباحث عاشورایی گوش می داد و بعد شعر خلق می کرد.

امام جمعه دزفول نیز در این آیین گفت: شخصیت و عظمت حضرت زینب(س) باید در لابلای حادثه کربلا کنکاش شود تا بتوانیم با شخصیت این بانوی بزرگ کربلا آشنا شویم .

حجت الاسلام سیدمحمدعلی قاضی دزفولی با بیان اینکه حماسه کربلا و قیام عاشورا یک نبرد نظامی صرف نبوده بلکه وسیع تر بود، یک عرصه فرهنگی و جنگ روانی بود افزود: بازماندگان و اسرای کربلا پس از این حماسه خوب درخشیدند.

امام جمعه دزفول افزود: حضرت زینب (س) در حالی که مصیبت برادر و فرزندانش را دیده و هجمه فرهنگی و روانی زیادی بر وی وارد شده بود یزید را تحقیر کرد .

اجرای سرود ، شعرخوانی توسط اسماعیل امینی،مرتضی حیدری آل کثیر، محمدمهدی شفیعی،فردین کوراوند و تجلیل از برگزیده های جایزه ادبی سفیر عشق از دیگر بخش های این آیین بود .

اسامی برگزیدگان نخستین جایزه ادبی سفیر عشق به شرح زیر است:

در بخش شعر:
حسین بازپور- از اهواز
امین بهاری زاده – از دزفول
مجتبی خرسندی – از قم
علی سلیمیان – از اصفهان

در بخش داستان
امینه گل زاده – از شوشتر
پوریا اسکندر زاده – از تهران
مجتبی خرسندی – از قم
دنیا اسکندر زاده – از تهران

در بخش ویژه(زمانه و زندگی هنرمند
شهید سیدمجتبی ابوالقاسمی)

قاسم بای – از رامیان استان گلستان

برگزیدگان نخستین جایزه ادبی سفیر عشق معرفی شدند