جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در مراکز استان محدود نمی‌شود

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا به نقل از ستاد خبری چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر؛ روز یکشنبه ۲۱ آذرماه ۱۴۰۰ مدیران هنری ۳۰ استان که مسئولیت برگزاری بخش تجسم هنر را به عهده دارند به صورت مجازی با سیدعباس میرهاشمی، دبیرکل جشنواره، اردشیر میرمنگره، دبیر بخش تجسم هنر، امیر راد، دبیر هنری جشنواره و عبدالرحیم سیاهکارزاده، دبیر اجرایی جشنواره درباره چند و چون برگزاری تجسم هنر در استانها گفتگو کردند.

میرهاشمی، در تشریح برنامه های تجسم هنر گفت: هدف از برگزاری این بخش در جشنواره، بهره گیری از توانمندی استانها در شاخه های هنری جدید در آن منطقه است. از مدیران هنری می خواهیم که تلاش کنند تا از همه هنرمندان استان دعوت کنند و صرفا محدود به هنرمندان مرکز استان نباشند.

اردشیر میرمنگره، دبیر بخش تجسم هنر در گفتگو با مدیران هنری استانها گفت: مدیران هنری می توانند تمرکز خود را بر رسانه های جدید مانند چیدمان(اینستالیشن) ویدئوآرت، هنر اجرا ( پرفورمنس) و هنرهای محیطی بگذارند و در صورتی که حد نصاب هنرمندان این رسانه ها به ده نفر نرسید از رسانه های دیگر هنری مانند نقاشی و مجسمه و خوشنویسی و گرافیک و …. بهره ببرند.

امیر راد، دبیر هنری جشنواره نیز در این گفتگوی مجازی گفت: گرایش جشنواره به سمت اثر هنری است نه رسانه. باید رسانه محور بودن را کنار بگذاریم و برای رسیدن به نگاه و گرایش معاصر در جشنواره به سمت میان رشته ای بودن برویم. نکته مهم در اجرای چنین نمایشگاه هایی مکان ارائه اثر است. گاهی برای ارائه برخی آثار باید مکان‌های ویژه ای هم طراحی کرد.

عبدالرحیم سیاهکارزاده، دبیر اجرایی جشنواره گفت: مدیران هنری استان‌ها در هماهنگی با مدیران کل فرهنگ و ارشاد استانها و دبیرخانه جشنواره و دبیر بخش تجسم هنر و بنا به شیوه نامه و پیوست های اجرایی و مالی باید نمایشگاه را برگزار کنند و روزهای افتتاح و اختتام تعیین کنند. نکته مهم در اجرای چنین جشنواره‌هایی ارائه مستندات از روند اجرای کار است زیرا در مراسم اختتامیه جشنواره مدیر کل و مدیر هنری برتر لوح سپاسی به امضای وزیر فرهنگ و ارشاد دریافت می کنند.

مدیران هنری استانها در بیان مسایل و برنامه های خود بر تامین اعتبارات لازم و حمایت های اداره کل فرهنگ و ارشاد استان و دبیرخانه جشنواره تاکید داشتند.

چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر پانزدهم بهمن ماه در تهران افتتاح می شود و علاقه مندان برای دریافت اخبار و اطلاعات جشنواره می توانند به سایت چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر و همچنین در فضای مجازی به نشانی: @tajasomi مراجعه کنند.

جشنواره هنرهای تجسمی فجر، در مراکز استان محدود نمی‌شود