نصراللهی: دانشگاه ها و رسانه ها در جهاد تبیین ، اقدام عملی کنند

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس، اکبر نصراللهی در نشست تخصصی دوشنبه های سوهانک با موضوع جنگ شناختی گفت: جنگ شناختی چند لایه، میان رشته‌ای و شکل تکامل یافته, پیشرفته‌تر, جامع‌تر و سنجیده‌تر از جنگ‌های قبلی و البته طبیعی است ؛ آنچه غیرطبیعی است بی‌توجهی مسئولان و بخش‌های مختلف بویژه رسانه ها ،دانشگاه‌ها, مراکز آموزشی به این جنگ‌ها با وجود هشدارهای مکرر مقام معظم رهبری است.

نویسنده کتاب مدیریت بحران در رسانه های حرفه ای گفت : جهاد تبیین اقدام عملی بخش‌های مختلف بویژه رسانه ها و دانشگاه‌ها را می‌طلبد و نباید در حرف و شعار و ابراز آمادگی مسئولان و رسانه‌ها  محدود شود .

نصراللهی تصریح کرد :  متاسفانه تا الان کار جدی و اقدام عملی در زمسنه جهاد تبیین انجام نشده است.

وی افزود : خروج از محاصره تبلیغاتی و مقابله با جریان تحریف بدون جهاد تبیین ممکن نیست مگر اینکه همه کنشگران بویژه رسانه ها ، دانشگاهها و مراکز فرهنگی و پژوهشی روایت اول ، درست ، مسئولانه از وضع گذشته و حال کشور داشته باشند.

نصراللهی گفت : با توسعه و پیشرفت تکنولوژی‌های ارتباطی, کنشگری از انحصار حاکمیت بیرون آمده و همه افراد می‌توانند در این حوزه فعال و اثرگذار باشند.

وی افزود : جنگ شناختی از آرایش جدید رسانه‌ای اثر می‌پذیرد و کسانی  شناخت و ادراک افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد که در کنشگری در این حوزه فعال  هستند  

رئیس دانشکده علوم اجتماعی ، ارتباطات و مطالعات رسانه افزود :  راهکار و راهبرد مقابله با  جنگ شناختی  دشمن،  سکوت و انکار نیست  بلکه  با استفاده بهتر و بیشتر از تکنولوژی‌های جدید ارتباطی بویژه شبکه های اجتماعی  ،  ارتقاء قدرت شناختی ، رصد شناختی رشمنان ، تحلیل شناختی دشمنان ،طرح‌ریزی و  عملیات شناسایی علیه  دشمن است .

در مجموعه نشست های دوشنبه های سوهانک همچنین علی نصرت پژوهشگر علوم شناختی گفت :در حال حاضر تمام لایه‌های جامعه با حمله جدی مواجه شده است و باید با استفاده از علوم شناختی  مردم را از این حملات  آگاه کرد، نباید این جنگ را  که کارکردهای اجرایی مغز را تحت تاثیر قرار می‌دهد ، دست کم گرفت.

رضا حسنوی استاد دانشگاه مالک اشتر هم در این نشست  با تشریح ابعاد مختلف  جنگ شناختی هدف این جنگ  را  نفوذ به حوزه شناخت, ذهن و قلب افراد و رهبران جامعه دانست و گفت این نوع جنگ مبتنی بر عنصر شناخت  و بدون محدودیت زمان و فضا است.

در نشست های تخصصی دوشنبه های سوهانک که به همت دانشکده علوم اجتماعی و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی و با حضور دانشجویان، استادان و محققان برگزار می شود، هر هفته یک موضوع مهم روز بررسی و راهکار ارائه می شود.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

نصراللهی: دانشگاه ها و رسانه ها در جهاد تبیین ، اقدام عملی کنند