استثناهای زبان فارسی نسبت به دیگر زبان ها بسیار اندک است

خبرگزاری مهر:

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد مهدی باقری در برنامه «در انتهای الوند» که از شبکه دوم پخش شد گفت: بسیاری از کلمات را در نوشتار به طور مختلفی به کار می بریم. رئیس یا رییس، طاووس یا طاوس؟ همکلاسی یا هم کلاسی؟ این پرسش ها زیاد است. در انتهای اولیا، حمزه بگذاریم یا نگذاریم؟ از نیم فاصله باید استفاده کنیم یا نه؟ ۴۰ هزار واژه در ادبیات و زبان فارسی داریم که پرسش درباره نوشتار املایی آنها وجود دارد.

وی افزود: قصه رسم الخط مفصل است اما دستور خطی داریم که باید به آن رجوع کنیم. دستگیر را اگر سرهم بنویسیم به معنای بازداشت است و اگر جدا از هم نوشته شود به معنای کمک کردن است. یک نیم فاصله معنای یک کلمه را تغییر می دهد.

این مدرس زبان فارسی یادآور شد: دستور خط فرهنگستان زبان و ادب فارسی این موضوعات را مشخص کرده است. برخی تصور می کنند که کارمندان فرهنگستان، این دستور خط را به صورت بخشنامه طراحی کرده اند. کارمندان فرهنگستان همه تحصیل کرده در حوزه ادبیات هستند اما این دستور خط در کارگروه دستور خط از سوی اعضای حاضر سال ها پیش تصویب و از سوی رییس جمهوری وقت به نهادها ابلاغ شده تا دستور خط در سراسر کشور یکسان شود.

باقری توضیح داد: این اتفاق موجب می شود سلیقه شخصی در نوشتار دخالت نداشته باشد. دستور خط رکن هویتی دارد و اگر در دست انداز سلیقه های شخصی تغییر کند پیوستگی فرهنگ خود را از دست می‌دهد. دستور خط نظام بهم پیچیده ای است که اگر با سلیقه شخصی عوض شود و صورت ثابت واژه ها کند کار دشوار می شود.

وی ادامه داد: دستور خط فرهنگستان در کتابچه دستور خط و کتاب فرهنگ املایی بیان شده است. کتابچه دستور خط، قواعد را بیان می کند. فرهنگ املایی نیز شامل ۳۳ هزار لغت می شود. به این دو کتاب به صورت مجازی می توان به صورت رایگان دسترسی داشت.

این مدرس زبان فارسی تاکید کرد: املا برای کسانی که می خواهند زبان فارسی را یاد بگیرند دشوار است اما استثناهای زبان فارسی نسبت به دیگر زبان ها همچون انگلیسی بسیار اندک است.

باقری گفت: ویراستاران سامانه ای را با نام سامانه فرهنگ املایی تهیه کرده اند که در دسترس عموم قرار دارد. ۴۰ هزار واژه فارسی در این سامانه وجود دارد و این سامانه را می توان برای مرورگر انتخاب کرد. امیدواریم نسل جدید به املای زبان فارسی بیشتر توجه کنند. لازم به ذکر است کتاب دستور خط در حال بازنگری است و به زودی در اختیار همگان قرار می گیرد.

برنامه تلویزیونی «درانتهای الوند» شنبه تا چهارشنبه هر هفته به تهیه کنندگی امیرحسین آذر، کارگردانی مسعود مرعشی و با اجرای مجید یحیایی، حامد مهربانی، غزاله کفاش طلب، فرشته علیپور و پدرام ابدان ساعت ۷ صبح روی آنتن شبکه دوسیما می‌رود.

استثناهای زبان فارسی نسبت به دیگر زبان ها بسیار اندک است