فراخوان تهرانی‌ها برای اهدای خون در آستانه سال نو

خبرگزاری ایرنا :

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از اداره کل انتقال خون استان تهران، محمدرضا مهدی زاده دعوت مردم برای حضور در مراکز اهدای خون را به دلیل نگهداشت ذخایر خون مورد نیاز بیماران و مراکز درمانی در آستانه عید نوروز و ماه مبارک رمضان عنوان کرد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران با تاکید بر ضرورت حضور مردم در مراکز اهدای خون و به طور ویژه در این روزهای پایانی سال، خاطرنشان کرد: امیدواریم با همدلی و مشارکت بیشتر مردم مهربان پایتخت در این مدت زمانی باقیمانده تا نوروز ۱۴۰۱، به میزان مطلوب ذخایر خون و فرآورده های خون دست پیدا  کنیم.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای شیوع بیماری کرونا و با رعایت دقیق شیوه نامه های بهداشتی ثابت کردیم که یکی از نقاط امن برای حضور مردم در جامعه، مراکز اهدای خون هستند و مردم می توانند بدون هیچ نگرانی و با اطمینان خاطر، به یاری بیماران نیازمند به خون بشتابند.

به گزارش ایرنا، همچنین مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران نیز پیش از این اعلام کرده بود، روزهای پایان سال و مشغله ناشی از آن، آغاز تعطیلات عید، ماه رمضان و همه گیری کرونا چهار پیک کاهش اهدای خون است که در وضعیت کنونی هرچهار موقعیت با هم مقارن شده اند ودراین شرایط تامین ذخایر خون در سه ماه سخت آینده نیازمند همت انتقال خون و مردم است.

حداقل سن قابل قبول برای اهدای خون ۱۸ سال تمام و حداکثر سن ۶۰ سال تمام است. حداکثر سن برای اولین اهدای خون ۶۰ سال است و برای دفعات بعدی سن اهداکننده مستمر (با سابقه حداقل ۲ بار اهدای خون در سال) حداکثر ۶۵ سال است.

خانم ها هر چهار ماه یک بار و درسال در مجموع ۳بار و آقایان هرسه ماه یک بار و در مجموع ۴بار در سال می توانند خون اهدا کنند، در ایران اهدای خون بصورت کاملا داوطلبانه است و سالانه بیش از ۲ میلیون و یکصد هزار نفر خون اهدا می کنند.

https://dailies.ir/22/02/2022/%d9%81%d8%b1%d8%a7%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%aa%d9%87%d8%b1%d8%a7%d9%86%db%8c%d9%87%d8%a7-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d9%87%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%ae%d9%88%d9%86-%d8%af%d8%b1-%d8%a2/