جشن «تصویرسال» از دوره آینده بین‌المللی می‌شود

خبرگزاری فارس :

 

به گزارش خبرگزاری فارس، نوزدهمین جشن تصویرسال، روز گذشته (جمعه ششم اسفند ۱۴۰۰) در خانه هنرمندان ایران آغاز به کار کرد. آیین افتتاحیه کوتاه این گردهمایی بزرگ هنرمندان، با دابسمش روشن نوروزی روی تک‌گویی بهمن مفید در فیلم قیصر پخش شد.

سیف‌اله صمدیان نیز با خوش‌آمدگویی به حضار ضمن قدردانی از کسانی که در برپایی این گردهمایی بزرگ نقش داشته‌اند و تکریم نام کسانی که در سال‌های گذشته همراه تصویر بوده و هم‌اکنون در میان ما نیستند از کامبیز درم‌بخش که هر ساله به عنوان داور بخش کارتون در تصویرسال حضور داشت یاد کرد. وی همچنین از مهرداد ذوالنور، فرشته طائرپور، ایران درودی و عطا امیدوار به عنوان یاوران همیشگی یاد کرد.

دبیر جشنواره فیلم تصویر در ادامه خبر داد که از سال آینده جشنواره فیلم تصویر بین‌المللی خواهد بود و گفت: امسال به پیشنهاد سهند، پسر اولم که می‌دانست چقدر نسبت به فیلم‌هایی که توسط یک نفر فیلمبرداری، کارگردانی، تدوین و ساخته می‌شود علاقه دارم، جایزه ویژه‌ی دبیر خواهیم داشت و یکی از آثاری که امسال با این شکل به دبیرخانه رسیده و در بخش آزاد یا جوان به نمایش درمی‌آید، به عنوان برگزیده معرفی خواهد شد. همچنین از سال آینده این آثار در جشنواره تصویرسال صاحب بخش مجزایی خواهند بود و به صورت بین‌المللی و فراخواندن آثار دیگر فیلم‌سازان گوشه‌گوشه دنیا بخش فیلم‌های one man army یا به اصطلاح «لشکر یک نفره» را خواهیم داشت. 

صمدیان درباره‌ فیلم «کیارستمی مشغول کار است» نیز گفت: نام این فیلم برگرفته از عنوان فیلم «کارگران مشغول کارند» است که عباس کیارستمی آن را نوشته و توسط مانی حقیقی ساخته شد. من بیش از آن که کارگردان این فیلم باشم، طراح آن هستم. چرا که بخش‌هایی از آن شامل پشت صحنه‌ فیلم‌های کیارستمی و ماکتی است که برای طعم گیلاس ساخته است. بخش‌های از تصاویر این فیلم برای اولین بار است که اساساً به نمایش در می‌آید. اثری ۵۵ دقیقه‌ای که منتخبی از فیلم‌های پشت صحنه «شیرین» و «کپی برابر اصل» به کارگردانی زنده‌یاد حمیده رضوی و فیلم «سوهانک» (پیش‌تولید طعم گیلاس) ساخته بهمن کیارستمی.

 

 

 

آیین افتتاحیه کوتاه جشن تصویر سال با دابسمش فیلم قیصر که توسط روشن نوروزی ساخته شده بود و این صحبت‌های کوتاه و نمایش فیلم به پایان رسید.

علاقه‌مندان به بازدید از آثار جشنواره تصویرسال می‌توانند هر روز از ساعت ۱۴ تا ۲۰ به خانه هنرمندان ایران واقع در خیابان ایرانشهر، انتهای خیابان موسوی مراجعه کنند. این جشنواره تا روز ۲۶ اسفند ۱۴۰۰ و تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ برپا خواهد بود.

همچنین ۱۲۰ فیلم منتخب بخش آزاد و ۳۸ فیلم پذیرفته شده بخش جوان در سانس‌های بین ساعت ۱۳ تا ۱۸ به نمایش در سالن شهناز به نمایش درخواهند آمد. برای اطلاع دقیق از جدول نمایش روزانه و همچنین دیدن تیزرهای این آثار می‌توانید به اینستاگرام تصویرسال به شناسه tassvirsal مراجعه فرمایید.این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

جشن «تصویرسال» از دوره آینده بین‌المللی می‌شود