مولایی: استعدادیابی حلقه مفقوده وزنه‌برداری ایران است

خبرگزاری ایرنا :

«بهادر مولایی» در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه کرونا و فراگیری آن تاثیر زیادی بر روی آمادگی وزنه‌برداران گذاشته است اظهار داشت: در ۲ سال گذشته شرایط ورزش ایران و جهان نرمال نبود بلکه تعطیلی سالن‌ها و تمرینات به خاطر کرونا موجب اُفت بدنی بسیاری از قهرمانان ملی ایران در رشته وزنه‌برداری شده است.

وی ادامه داد: همچنین بعد از مسابقات قهرمانی جهان نیز برخی از ورزشکاران به بدن خود استراحت می‌دهند و این دلایل موجب اُفت رکورد در رقابت‌های لیگ برتر این رشته شده است. همچنین در رقابت‌های لیگ برتر عملکرد تیمی مهمتر از ثبت رکورد شخصی به شمار می‌رود و ورزشکاران به دنبال کسب امتیاز لازم برای ماندن تیم  در کورس قهرمانی هستند.

دارنده مدال نقره مسابقات قهرمانی جهان ۲۰۱۳ وروتسواف لهستان این را هم گفت: سطح پایین لیگ را تنها نمی‌شود در چند دلیل خلاصه کرد. یکی از دلایل مهم آن نبود رقابت است. وزنه‌بردار ملی‌پوش برای ثبت رکورد شخصی خود نیاز به رقیب قوی دارد.

وی تاکید کرد: اگر استعدادیابی به خوبی انجام شود بدون شک رقابت برای ملی‌پوش شدن از دل لیگ برتر شروع خواهد شد اما متاسفانه در چند سال گذشته استعدادیابی به حلقه مفقوده فدراسیون تبدیل شده و اکنون شاهد ثبت وزنه‌های پایین از مدعیان هستیم. وزنه‌برداری ایران رو به نابودی است و تمام کارشناسان نیز بر آن اتفاق نظر دارند.

مولایی ادامه داد: در چند سال گذشته بسیاری از وزنه‌برداران می‌توانستند به تیم ملی برسند اما از رقابت کنار گذاشته شدند. وظیفه فدراسیون حمایت از استعدادیابی و قهرمان پروری است. هیات‌های استانی نیز باید در این زمینه تمام تلاش خود را بکنند.

وی افزود: اکنون شمار علاقمندان به این رشته در ایران کم شده و کسانی که به تمرین می‌آیند یا پدر آنان وزنه‌بردار است یا ریاست هیات را بر عهده دارد. این برای ایران به عنوان یکی از کشورهای صاحب نام در این رشته پسندیده نیست. برخی از قهرمانان این رشته نیز به جای استعدادیابی به دنبال کراسفیت هستند و شاگرد خصوصی دارند.

ملی‌پوش اسبق دسته فوق سنگین وزنه‌برداری با انتقاد از برخی رویه های مدیریتی در این رشته گفت: مسوولیت تمام اتفاقات این روزهای وزنه‌برداری با فدراسیون است. نباید تنها به فکر منافع خودمان باشیم. در گذشته شرایط سختی وجود داشت و تمرینات ما نیز سخت بود اما امروزه بدتر شده است.

وی ادامه داد: هیات های استانی تنها به منافع فردی فکر می‌کنند و  این زمینه نابودی این رشته را در ایران فراهم کرده است. از نسل جدید برای استعدادیابی استفاده کنیم تا بتوانند راحت با ورزشکاران جوان کنار بیایند و دانش روز را به آنان انتقال دهند. 

مولایی این را هم عنوان کرد: قرار بود در دی‌ماه جراحی داشته باشم اما به اواسط اسفند محول شد. بعد از این جراحی با ارزیابی میزان آمادگی خود برای بازگشت به وزنه‌برداری تصمیم خواهم گرفت.

https://dailies.ir/25/02/2022/%d9%85%d9%88%d9%84%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d8%b9%d8%af%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%a7%d8%a8%db%8c-%d8%ad%d9%84%d9%82%d9%87-%d9%85%d9%81%d9%82%d9%88%d8%af%d9%87-%d9%88%d8%b2%d9%86%d9%87/